آیا صلح نامه عادی اعتبار دارد ؟ – اعتبار صلح نامه عادی – قاسم نجفی بابادی

اعتبار صلح نامه عادی

صلح نامه چیست؟

مطابق ماده ۷۵۲ قانون مدنی، «صلح ممکن است یا درمورد رفع تنازع موجود یا جلوگیری از تنازع احتمالی درمورد معامله و غیر آن واقع شود.»

رفع تنازع در مادۀ بالا به‌معنای رفع اختلاف است. البته بهتر است تعریف قانون مدنی در این مورد کامل‌تر باشد. در واقع، صلح نامه یا مصالحه نامه فقط برای حل اختلاف و دعوا کاربرد ندارد، بلکه گاهی بدون آن‌که اختلافی میان دو شخص باشد، آن‌ها ممکن است از طریق صلحنامه اقدام به انجام یک معامله کنند. مخصوصاً زمانی که طرف‌های صلح نامه قصد دارند از رعایت قواعد و شرایط قانونی انواع قراردادها به‌ویژه قرارداد خرید و فروش (بیع) خودداری کنند و در واقع بدون قید و شرط، معامله خود را قانونی کنند.

بنابراین، صلح نامه ممکن است به‌عنوان یک قرارداد خرید و فروش (بیع)، قرارداد اجاره، قرارداد هدیه، قرارداد قرض، بخشیدن بدهی یک شخص و استفاده شود.

 

برای دیدن مقاله کامل دعوی تنفیذ صلح نامه اینجا کلیک نمایید

 

اعتبار صلح نامه چقدر است ؟

صلحنامه مانند هر قرارداد دیگری، اگر دارای امضای دو طرف قرارداد باشد و تمامی ارکان صحت صلحنامه در آن موجود باشد از نظر قانونی در تمامی دادگاه‌ها و سایر مراجع رسیدگی قضایی، قابل استناد است.

 

آیا صلح نامه دستی ( صلح نامه عادی ) اعتبار دارد ؟

صلح نامه ممکن است به صورت عادی نوشته شود و ممکن است به صورت رسمی در دفترخانه ثبت شود.

نکته اینجا ست که هر دو مورد معتبر هستند و قابل استناد می باشند اما اگر صلح نامه به صورت رسمی در دفترخانه تنظیم شود اعتبار بیشتری در دادگاه خواهد داشت و از این که فرد بتواند با آن از حق خود دفاع کند خیال آسوده تری دارد به این خاطر که اگر به صورت رسمی در دفترخانه مکتوب شود.

از سوی دیگر افراد قابل انکار و تردید نیست و تنها آنان می توانند نسبت به آن ادعای جعلی بودن کنند که البته در این صورت هم باید دلیل جعلی بودن را ذکر کنند.

لذا اگر صلح نامه عادی باشد معتبر است و در صورت رسمی بودن اعتبار محکمی تری خواهد داشت.

 اعتبار صلح نامه عادی

اعتبار صلح نامه عادی

اعتبار صلح نامه پس از فوت

گفتیم صلح عقدی لازم است، عقد لازم در مقابل عقد جایز قرارداد.

عقد لازم، عقدی است که قابل فسخ کردن نیست یعنی لازم است که طرفین به آن پایبند بمانند و حتی اگر یکی از طرفین عقد فوت شود بازهم عقد معتبر است.

لذا اگر فردی یکی از اموالش را برای مثال خانه، مغازه یا ماشین و یا زمین خود را به یکی از فرزندانش صلح کند حال چه در مقابل آن چیزی دریافت کند چه دریافت نکند پس از فوت وی به علت لازم بودن عقد، آن مال متعلق به آن شخص خواهد بود و همانطور و گفتیم احد ورثه حقی نسبت به آن ندارند.

بر عکس در عقود جایز با فوت یا محجور شدن یکی از طرفین عقد مزبور باطل می شود و دیگر قابل استناد نیست و معتبر نمی باشد.

 اعتبار صلح نامه عادی

صلح نامه ملک پس از فوت

صلح نامه پس از فوت همچنان که گفتیم اعتبار خود را دارد حال مال مورد صلح ممکن است هر چیزی باشد مانند ملک یا ماشین و

در این مورد وقتی پدری به یکی از فرزندانش صلح کند آن ملک دیگر جزء ماترک نخواهد بود.

مورد دیگر این که حتی مشمول وصیت تا ثلث هم نمی شود زیرا وصیت تا ثلث همچنان که از نامش پیداست مربوط به وصیت و پس از مرگ است در حالی که صلح نامه در زمان حیات فرد منعقد شده است.

 

اعتبار صلح نامه عادی

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *