آیا زوجین بعد از طلاق از یکدیگر ارث می برند؟ – قاسم نجفی بابادی

 

 تقسیم ارث قبل از فوت

🔹طلاق را می توان به دو نوع تقسیم کرد: طلاق بائن و طلاق رجعی.

 تقسیم ارث قبل از فوت

🔸طلاق رجعی، طلاقی است که در دوران عده ، مرد می تواند به زوجه رجوع نماید و به زندگی مشترکشان ادامه دهند.(بدون عقد نکاح مجدد)

🔸طلاق بائن، طلاقی است که در آن مرد حق رجوع ندارد و با وقوع طلاق، رابطه ی زوجیت منحل می گردد.

 تقسیم ارث قبل از فوت

🔹حالا سوال این است که آیا زن و مرد بعد از طلاق از یکدیگر ارث می برند یا خیر؟

در این مورد باید بین طلاق رجعی و بائن تفکیک قائل شویم.

براساس قانون، زوجین پس از طلاق رجعی، در دوران عده ، در صورت فوت یکی از آنها، از یکدیگر ارث می برند اما پس از طلاق بائن زوجین، در صورت فوت هر یک، از یکدیگر ارث نمی برند.

 

 

 

این موضوع در ماده ۹۴۳ قانون مدنی بیان شده است.

تقسیم ارث قبل از فوت

◻️ماده۹۴۳ قانون مدنی:« اگر شوهر زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند هر یک از آنها که قبل از انقضاء عده بمیرد دیگری از او ارث میبرد لیکن اگر فوت یکی ‌از آنها بعد از انقضاء عده بوده و یا طلاق بائن باشد از یکدیگر ارث نمیبرند.»

 تقسیم ارث قبل از فوت

⚪️نکته ی مهم:

قانون گذار در ماده ۹۴۴ مقرر کرده است: «اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به همان مرض بمیرد زوجه او ارث میبرد اگرچه ‌طلاق بائن باشد مشروط بر اینکه زن شوهر نکرده باشد.»

 

🔹بنابراین در صورتی که مرد دارای مریضی باشد و در همان حالت مریضی زن خود را طلاق دهد و ظرف مدت یک سال از تاریخ طلاق در اثر همان مریضی، فوت نماید، در صورتی که زن شوهر نکرده باشد، حتی اگر طلاق بائن نیز باشد، زن از مرد ارث می برد.

 

تقسیم ارث قبل از فوت

 

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *