فسخ پیمان به علت تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها – تاخیر در پرداخت صورت وضعیت – قاسم نجفی بابادی

تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها و فسخ قرارداد پیمانکاری به این جهت همواره جزو مهمترین و مبهم ترین مسائلی است که پیمانکاران با آن روبرو هستند و همواره این سوال برای پیمانکاران وجود دارد که آیا فسخ قرارداد پیمانکاری به دلیل تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها ممکن است یا خیر؟

در ادامه این مبحث تشریح خواهد شد.

 

فسخ قرارداد به چه معنی است؟

فسخ قرارداد به این معنی است که یکی از طرفین قرارداد به موجب اختیاری که قانون یا قرارداد به او میدهد، در جهت از بین بردن قرارداد اقدام نماید. بنابراین دلیل تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها و فسخ قرارداد پیمان به این جهت نیز می تواند مشمول این قاعده گردد چرا که قرارداد پیمانکاری نیز دارای دو طرف است و ممکن است یکی از طرفین خواستار فسخ قرارداد باشد.

 

صورت وضعیت ها در قرارداد پیمانکاری چیست؟

در قراردادهای پیمانکاری مطابق شریط عمومی پیمان و مفاد قرارداد تنظیمی میان طرفین پیمانکار طی مدت های تعیین شده در قرارداد موظف به ارائه صورت وضعیت کارهایی می باشد که انجام داده است و متعاقب آن کارفرما نیز موظف می باشد تا مطابق صورت وضعیت ارائه شده از سوی پیمانکار مبلغ مورد نظر را پرداخت نماید. حال اختلافی که عموما میان این دو طرف قرارداد به وجود می آید تاخیر در پرداخت ها از سوی کارفرما است و منجر به این می شود که پیمانکار به فسخ قرارداد پیمانکاری به دلیل تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها بپردازد.

 

تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها به چه شرایطی اطلاق می شود؟

تاخیر در پرداخت صورت وضعیت بسته به شرایط مندرج در قرارداد پیمان محقق می شود به این معنی که کارفرما مطابق شرایط عمومی پیمان تعهدات مالی را در قبال ارائه صورت وضعیت های پیمانکار بر عهده گرفته است و باید مطابق برنامه در فواصل زمانی مشخص برای پرداخت آن اقدام نماید اما اگر کارفرما در انجام تعهدات خویش قصور نماید علاوه بر اینکه مدت قرارداد پیمانکاری به این دلیل تمدید می گردد پیمانکار این حق را دارا می باشد که برای فسخ قرارداد اقدام حقوقی لازم را نماید.

 

تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها موجب فسخ قرارداد پیمان می شود؟

تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها و فسخ قرارداد به استناد آن، یک مبحث بسیار پیچیده حقوقی می باشد که نیازمند بررسی دقیق می باشد. بنابراین با توجه به عدم وجود قانون صریح، در محاکم نیز نسبت به این پرونده ها با اختلاف نظر تصمیم گیری می شود.اما پیمانکاران متضرر در این زمینه می توانند با اختیار نمودن وکیل حرفه ای در قرارداد پیمانکاری و طرح دادخواست دقیق و ارائه مستندات قانونی شانس حقوقی خود را برای تحقق این امر امتحان نمایند.

 

مبنای حقوقی فسخ پیمان به دلیل تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها چیست؟

در خصوص تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها و فسخ قرارداد پیمانکاری، ماده ۳۷ شرایط عمومی پیمان چنین مقرر می دارد کارفرما می بایست مبلغ صورت وضعیت های ارسالی از سوی پیمانکار را در ضرب العجل تعیین شده پرداخت نماید و حتی اگر با صورت وضعیت ارسالی موافق نباشد باید ۷۰% مبلغ صورت وضعیت ارائه شده را پرداخت نماید اما در ظاهر امر ضمانت اجرایی برای این امر در نظر گرفته نشده است و بسیار دور از ذهن است که تهیه کنندگان شرایط عمومی پیمان چنین مقرره ای را وضع کرده باشند، بدون اینکه ضمانت اجرایی برای آن در نظر گرفته شود لذا به جهت سکوت قانونگذار در این زمینه باید به قواعد عام قراردادها در قانون مدنی رجوع نمود و بر همین مبنا می توان به استناد ماده ۲۳۹ قانون مدنی این حق را به پیمانکار داد تا قرارداد پیمانکاری را فسخ نماید.

 

دادخواست این دعوی در صلاحیت کدام دادگاه می باشد؟

تاخیر در پرداخت صورت وضعیت ها و فسخ پیمان به این دلیل از نظر صلاحیت ذاتی، در صلاحیت دادگاه های عمومی و حقوقی می باشد و از منظر صلاحیت محلی به جهت اینکه مربوط به قرارداد است، خواهان این اختیار را دارد که در یکی از این سه دادگاه دعوای خود را مطرح نماید، دادگاه محل انعقاد قرارداد، دادگاه محل اجرای تعهد و دادگاه محل اقامت خوانده، لذا انتخاب یکی از این سه دادگاه در این دعوا با توجه به نظر خواهان می باشد.

 

 

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *