انواع شرایط پیمان در قرارداد پیمانکاری – قاسم نجفی بابادی

شرایط عمومی پیمان

شرایط عمومی و خصوصی پیمان را می توان از ارکان های اصلی در هر قرارداد پیمانکاری دانست چرا که عموما کارفرمایان و پیمانکاران در قراردادها از این دو مقوله بهره مند می شوند. حال در مقاله حاضر وکیل متخصص در قراردادهای پیمانکاری تلاش دارد تا برای شما عزیزان ماهیت این شرایط و همچنین تفاوت شرایط عمومی و خصوصی پیمان را بیان نماید.

 

شرایط عمومی پیمان چیست؟

شرایط عمومی پیمان مقرره ای است که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور تنظیم شده و برای اجرا به کلیه کارفرمایان و پیمانکاران ابلاغ می گردد. رعایت شرایط عمومی پیمان در قرارداد های پیمانکاری عمرانی که کارفرمای آن شرکت های یا نهاد های دولتی می باشند الزامی است اما در قراردادهای پیمان خصوصی رعایت این مقرره الزامی نبوده و طرفین قرارداد می توانند شرایطی مغایر با این مقرره پیش بینی نمایند.

اما در قراردادهای دولتی اگر قرارداد بر خلاف شرایط عمومی پیمان تنظیم شده باشد قابل استناد نبوده و مورد پذیرش نمی باشد.

 

شرایط خصوصی پیمان چیست؟

شراط خصوصی پیمان در واقع توافقاتی است که طرفین در جهت تکمیل شرایط عمومی در نظر می گیرند و عموما در قراردادهای پیمانکاری خصوصی بسیار دارای اهمیت می باشد و مقدم بر شرایط عمومی پیمان می باشد اما در قراردادهای پیمان دولتی، شرایط خصوصی پیمان به هیچ عنوان نمی تواند ناقض شرایط عمومی باشد و همواره شرایط عمومی مقدم بر شرایط خصوصی می باشد.

 

 

نحوه تنظیم شرایط عمومی و خصوصی پیمان به چه شکل است؟

شرایط عمومی و خصوصی پیمان دارای شرایط متفاوت برای تنظیم می باشند که به شرح ذیل برای شما بیان گردیده است:

شرایط عمومی پیمان به صورت آماده از سوی سازمان برنامه و بودجه تبیین شده و برای کارفرمایان ارسال می گردد و در زمان انعقاد قرارداد طرفین صرفا می بایست جاهای خالی قرارداد را پر نمایند و حق ایجاد کوچکترین تغییری در این زمینه را ندارند و به نوعی همه پیمانکاران و کارفرمایان صرفا به قرارداد از پیش تنظیم شده ملحق می شوند. البته بدیهی است که در پیمان های خصوصی این امر متصور نمی باشد.

شرایط عمومی پیمان

شرایط عمومی پیمان

در پیمان های دولتی شرایط خصوصی پیمان نیز به نوعی شرایطی مشابه با شرایط عمومی دارد و عملا طرفین قرارداد می بایست در شرایط خصوصی کاملا موارد مذکور در شرایط عمومی پیمان را مد نظر قرار داده دو حق تنظیم شرایط خصوصی که مغایر با شرایط عمومی باشد را ندارند.

 شرایط عمومی پیمان

تفاوت شرایط عمومی و خصوصی پیمان

تفاوت شرایط عمومی و خصوصی پیمان را می توان از دو جنبه بررسی کرد. ابتدا اینکه شرایط عمومی پیمان در پیمان های دولتی عموما متنی از پیش تنظیم شده است و پیوستن به این قرارداد به نوعی به طرفین تحمیل می گردد اما شرایط خصوصی تا حدودی قابل انعطاف  و تغییر می باشد و دوم اینکه ضمانت اجرای عدم رعایت  شرایط عمومی ممکن است ابطال قرارداد باشد اما شرایط خصوصی توافقی است بین طرفین.

 شرایط عمومی پیمان

آخرین نشریه شرایط عمومی و خصوصی پیمان کدام است؟

شرایط عمومی و خصوصی پیمان از سوی سازمان برنامه و بودجه در نشریه ۴۳۱۱ منتشر گردیده است که برای مشاهده متن کامل آن اینجا کلیک نمایید. همچنین مواد شرایط عمومی و خصوصی پیمان نیز توسط کادر مجرب وکلای موسسه حقوقی و داوری امین عدالت بررسی گردیده است که توصیه می شود حتما از سوی شما عزیزان مطالعه گردد.

شرایط عمومی پیمان

 

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

شرایط عمومی پیمان

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *