تشریح ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان – قاسم نجفی بابادی

ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان در خصوص نقاط نشانه، پیاده کردن نقشه ها و اندازه گیری ها می باشد و وکیل متخصص در پرونده های پیمانکاری قصد دارد تا در این مقاله نکات مختلف در خصوص این ماده را برای شما عزیزان تشریح نماید. متن ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان به شرح ذیل می باشد:

 

ماده ۱۹- کنترل نقاط نشانه، پیاده کردن نقشه ها، اندازه گیری

الف) پیمانکار، پیش از آغاز عملیات موضوع پیمان، باید نقاط نشانه مبداء را از لحاظ تطبیق با نشانه ها کنترل نماید و در صورتی که اختلافی موجود نباشد، درستی آنها را تائید و اعلام دارد و در صورتی که اختلافی وجود داشته باشد، مراتب را به اطلاع مهندس مشاور برساند تا وضع موجود با مهندس مشاور و کارفرما صورت جلسه شود و ملاک شروع عملیات قرار گیرد. بدیهی است که پس از آغاز عملیات، هیچ گونه اعتراضی از جانب پیمانکار در این زمینه پذیرفته نیست. پس از تحویل هر قسمت از کارگاه، پیمانکار باید بی درنگ، نقاط نشانه و مبداء و همچنین علایم مربوط به آنها را با بتن یا مصالح بنایی تثبیت نماید و در طول مدت اجرای کار تا تحویل موقت، به هزینه خود، حفظ و نگه داری کند.

ب) پیمانکار متعهد است که نقشه ها، امتدادها و محورها را با نظارت مهندس مشاور پیاده کند و درستی آنها را با مهندس مشاور صورت جلسه کند. در صورتی که هنگام پیاده کردن نقشه ها، امتدادها و محورها، اختلافی در مورد تراز زمین طبیعی با تراز آنها در مدارک فنی مشاهده شود، وضع موجود را پیمانکار و مهندس مشاور و کارفرما صورت جلسه می کنند.

 

تراز کف پی بناها و زیر سازی راهها تمام عملیاتی که پس از انجام کار پوشیده می شوند و بعداً مرئی نیستند، یا به هر صورت، کنترل و اندازه گیری کامل آنها میسر نباشد، باید پیش از پوشیده شدن یا از بین یا از بین رفتن آثار آنها، صورت مجلس شود و به امضای مهندس ناظر و رئیس کارگاه برسد. این صورت مجلسها، ملاک اندازه گیری ها در تنظیم صورت وضعیت هاست. اگر پیمانکار عملیاتی را که باید مورد آزمایش یا بازدید قرار گیرد و تایید شود، پیش از اینکه اقدامات پیشگفته انجام شود بپوشاند، موظف است پوشش های انجام شده را به هزینه خود بردارد و پس از انجام آزمایشها و بازدیدها و بازدید های لازم و تائید انجام کار از سوی مهندس ناظر، به هزینه خود، نسبت به پوشش مجدد و اصلاح کار اقدام کند.

ج) اندازه گیری ها بر اساس نقشه های اجرایی، دستور کارهای اجرا شده و صورت جلسه ها، که شامل کروکی های لازم و روشن است، انجام می شود.

 

بررسی بند الف ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان

بند الف ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان در خصوص بررسی نقشه و نقاط نشانه در پروژه می باشد و به این معنی است که پیمانکار پیش از اینکه موضوع پیمان را شروع نماید باید ابتدا نقشه طراحی شده برای پروژه را با بنای در نظر گرفته شده تطبیق داده و در صورتی که مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد باید این امر با کارفرما و مهندس مشاوره صورتجلسه شود و مبنای شروع کار قرار گیرد و در صورتی که اختلافی در نقشه و یا نقطه منشاء با بنا وجود داشته باشد باید این امر صورتجلسه شود تا در ادامه این اختلاف به وجود امده برای پیمانکار ایرادی به وجود نیاورد چرا که اگر این اختلاف از نظر پیمانکار دور بماند و کار شروع شود در هنگام تحویل موقت این پیمانکار است که با مشکل مواجه شده و باید در صورت اختلاف خسارت های وارده به کارفرما را جبران نماید.

مسئولیت پیمانکار با تطبیق اولیه نقشه و نقاط نشانه تمام نمی شود و پیمانکار باید این نقاط را تا زمان تحویل موقت محفوظ نگه دارد تا قابل رویت بوده و در هنگام تحویل مورد رویت قرار گیرد.

 

بررسی بند ب ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان

بند ب ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان با توجه به اینکه مهندس مشاور نماینده کارفرما در پروژه می باشد، پیمانکار را ملزم نموده است تا پیاده کردن تمام نقشه ها و طرح ها را با نظر مهندس مشاور انجام دهد و در صورت اختلاف در مستندات و زمین موضوع اجرای پروژه این اختلافات باید با حضور مهندس مشاور و کارفرما صورتجلسه شود تا در آینده این امر برای پیمانکار منجر به بروز زیان نشود.

 

بررسی بند ج ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان

بند ج ماده ۱۹ شرایط عمومی پیمان در خصوص انتهای پروژه و تطبیق کار انجام شده با مدارک و مستندات بحث می کند و این را بیان می کند که در انتها کار انجام شده با نقشه ها و دستور کارها تطبیق داده می شود و در صورت اختلاف باید اختلافات مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که این تفاوت ها در اثر قصور پیمانکار بوده است یا خیر.

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *