الزام به تنظیم سند ملک مشاع – قاسم نجفی بابادی

 

هیچ یک از شرکای ملک مشاعی نمی توانند قبل از تفکیک ملک برای سهم خود در خواست تنظیم سند رسمی کنند بنابراین بهتراست شرکا در صورت تمایل به تنظیم سند مفروز یا ابتدا سهمشان را تفکیک کنند سپس اقدام به تنظیم سند رسمی کنند یا تمام شرکا خواسته خود ( تفکیک و تنظیم سند) را ضمن یک دادخواست مطرح کنند .

اگر یکی از شرکا اقدام به فروش سهم مشاعی خود کنند خریدار می تواند او را ملزم به تنظیم سند رسمی به نحو مشاع در محدوده سهم فروخته شده کند.

خریدار پس از صدور حکم اجرا احکام درخواست اجرا آن را می کند واحد اجرا احکام اول حکم را به فروشنده ابلاغ و ۱۰ روز برای اجرا آن به وی فرصت می دهد و اگر فروشنده باز هم از تنظیم سند و اجرا حکم امتناع کند خریدار به واحد اجرا اطلاع داده و این مامور دادگاه به جای فروشنده سند را امضا می کنند از طرفی دعوای الزام به تنظیم سند رسمی انتقال مال مشاع قبل از تصمیم آن مطابق حکم دادگاه یا با توافق طرفین مسموع نیست.

 

از طرفی فروشنده طبق عرف و عادت و مواد ۲۲ و ۴۶ و ۴۷ قانون ثبت ملزم به تنظیم سند رسمی است اما باید توجه داشت به این مطلب که در قراردادهایی که عرفا و قانونا باید برای مبیع سند رسمی تنظیم شود و چه این مطلب در قرار داد ذکر شده و چه ذکر نشده باشد فروشنده ملزم به تنظیم سند رسمی می شود اما از جهتی قواعد حاکم بر صلاحیت رسیدگی به دادگاه حسب ق . آ  . د . م مواد ۱۰ و۱۲ و ۲۶ الزام فروشنده به حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی و آن را تقدیم دادگاه می کند که محل وقوع ملک در حوزه آن دادگاه است.

 

 

برگرفته از سایت  vakilmelki.ir

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *