نکاتی در مورد صدور چک – قاسم نجفی بابادی

 

در حال حاضر بسیاری از قراردادها به صورت نقدی نبوده و عمدتا به صورت اعتباری و از طریق صدور و دریافت چک منعقد می گردند.  و بدیهی است که عدم آگاهی نسبت به مسائل و قواعد مربوط به چک، بسیار خطرناک بوده و می تواند عواقب بسیار نامطلوبی را به دنبال داشته باشد. و از آنجایی که تعداد بسیار زیادی از شهروندان، از  خدمات بانکی علی الخصوص دریافت دسته چک استفاده می نمایند، لذا لازم است که نکات و شرایط مربوطه، که به زبانی ساده و قابل فهم در فصل ششم کتاب «چگونه قراردادم را بنویسم» توضیح داده شده مورد مطالعه قرار گیرد. شما میتوانید نسخه اصلی این کتاب را از قسمت فروشگاه سایت دادشید تهیه نمائید.

 

جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان، به قسمت هایی از مطالب فصل ششم این کتاب اشاره می شود:

 

نکته: در صورتی که مدیران شرکت اقدام به صدور چک از حساب‌های شرکت می‌نمایند، شخص مدیران از ناحیه اموال شخصی خود نیز ضامن پاس شدن چک می‌باشند.

 

نکته: حتماً در متن قرارداد اشاره شود که این چک‌ها بابت همین قرارداد صادر می‌شود. در چنین صورتی اثبات منشأ صدور آن به راحتی قابل‌اثبات خواهد بود؛ و از بروز هرگونه سوءاستفاده و ادعاهای کذب جلوگیری شود.

 

 

نکته: در مواردی که بین شما و طرف قراردادی، حساب‌ها و دیون متعدد وجود دارد؛ حتما در متن قرارداد به مشخصات چک اشاره‌ کنید.

 

نکته: اکیداً توصیه می‌شود که طرف مقابل متن چک را با دست خط خودش نوشته و تکمیل نماید؛ و در صورتی که طرف مقابل از شما درخواست می‌نماید که مفاد چک او را تکمیل نمایید، اکیداً از این کار خودداری نمایید.

 

نکته: دیگر آنکه حتماً شخص صادرکننده، چک را در حضور شما تکمیل و امضا نماید و ترجیحاً از قبول چک‌هایی که قبلاً تکمیل‌شده خودداری نمایید. چرا که احتمال بروز سوءاستفاده‌ای که در بند فوق توضیح داده شد وجود خواهد داشت.

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *