اعتراض به ثبت علامت تجاری – قاسم نجفی بابادی

 

علامت تجاری

همانطور که می دانیم بسیاری شرکتها و کارخانه ها و افراد موفق در زمینه کسب و کار، برای برند سازی و معرفی هر چه بهتر محصولات خود در بازار و اینکه مشتریان آنها شناخت بیشتری نسبت به این محصولات پیدا نمایند و نیز تمایز داشتن این کالاها و خدمات از سایر رقیبان، اقدام به طراحی یک آرم یا لوگو یا برند برای خود می نمایند. این کار قطعا به پیشرفت روز به روز آنها در فروش کالاها و کسب در آمدهای بیشتر، کمک شایانی خواهد کرد.

مضافا اینکه ثبت علامت تجاری، حمایتهای قانونی خاصی را برای صاحب آن در پی خواهد داشت و پس از ثبت علامت، استفاده از آن برای صاحب علامت به صورت انحصاری خواهد بود. و اشخاص ثالث حق استفاده از چنین علامتی را نخواهند داشت.

بنابراین به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که درصد فعالیت در دنیای کسب وکار می باشند، پیشنهاد میگرددکه با این کار، امتیازات مربوط به فعالیتهای تجاری خود را از هرگونه کپی برداری و شبیه سازی محفوظ نگه دارند.

 

اعتراض به ثبت علامت تجاری

برای اینکه علامت تجاری به ثبت برسد، لازم است که شخص متقاضی پس از طراحی علامت موردنظرخود، به پایگاه اینترنتی http://ip.ssaa.ir/BSigns/New.aspx مراجعه و تمامی مراحل مربوطه را به ترتیب طی نماید.

 

از سوی دیگر امکان دارد که علامت طراحی شده توسط شما، سابقا توسط اشخاص دیگر به ثبت رسیده باشد و یا اینکه علامت مزبور از مواردی باشد که ثبت آن، غیر قانونی است. بنابراین لازم است که قبل از دست به کارشدن، از موارد ممنوعیت ثبت و نیز علامت های ثبت شده اطلاع کافی به دست آورید.

قانونگذار در ماده ۳۲ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، از علامت های ثبت شده ، حمایت نموده و طبیعی است که هر نوع علامتی، پس از آنکه مراحل ثبت خود را ب درستی طی نمود، در حمایت قانون قرارخواهد گرفت.

 

 

از سوی دیگر امکان دارد علامتی که در حال حاضر، مراحل ثبت خود را طی می نماید، و یا علامتی که کلیه مراحل ثبت را به اتمام رسانده، با علامتی که شما سابقا به ثبت رسانده اید همسان بوده و یا اینکه از مشابهت زیادی برخوردار باشد به نحوی که در عرصه تجارت و کسب وکار، مشتریان شما به راحتی علامت موصوف را با برند و علامت شما به اشتباه گرفته و این کار به حقوق شما خلل آورد. در چنین صورتی مطابق ساز وکار پیش بینی شده در قانون فوق، شما حق خواهید داشت که به ثبت چنین علامتی اعتراض نموده و از ثبت آن به همان کیفیت جلوگیری نمائید.

 

قانونگذار در آیین نامه ی اصلاحی اجرای قانون ثبت علائم تجارتی و اختراعات مصوب ۱۳۳۷ و طی مواد ۱۰ الی ۱۳ حق اعتراض شخص معترض را به رسمیت شناخته و مقرر داشته است که هرگاه کسی تقاضای ثبت علامت بازرگانی معینی را کند و دیگری آن را عین علامت ثبت شده ی خود بداند یا آن را شبیه علامت خود تشخیص دهد به طوری که شباهت مذکور مصرف کنندگان عادی اجناس وی را به اشتباه اندازد می تواند به ثبت علامت او اعتراض کند.

 

ماده ی ۱۶ قانون ثبت علائم و اختراعات مقرر نیز در همین رابطه می دارد:

اشخاص ذیل می توانند نسبت به علامتی که تقاضای ثبت آن شده یا به ثبت رسیده است اعتراض کنند:

  • کسانی که آن علامت را علامت تجارتی خود می دانند.
  • کسانی که آن علامت با علامت آن ها به اندازه ای شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه می اندازد.

 

بنابراین میتوان وضعیت شخص معترض را در یکی از دوحالت ذیل تصور نمود: یا اینکه علامتی که به ثبت آن اعتراض دارد هنوز به ثبت نرسیده و در حال طی مراحل ثبت می باشد و یا اینکه کلیه مراحل خود را طی نموده است. که هر یک از این دو حالت ذیلا بررسی می شود:

 

الف- اعتراض قبل از ثبت علامت :

اعتراض قبل از ثبت علامت باید در ظرف ۳۰ روز از تاریخ انتشار آگهی مربوط به تقاضای ثبت علامت به عمل آید. معترض باید علاوه بر ذکر اسم و شغل و اقامتگاه خود؛ کلیه ی دلایل و مدارک خود را نیز توضیح داده و ضمیمه کند.

اداره ی ثبت موظف است در ظرف ده روز از تاریخ وصول اعتراض نامه مراتب را به درخواست کننده ی ثبت ابلاغ کند. چنانچه درخواست کننده ی ثبت بعد از دریافت ابلاغ اداره ی ثبت به اعتراض تمکین کند درخواست او مسترد می شود و چنانچه تا شصت روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه تمکین نکند معترض باید به دادگاه تهران مراجعه کند تا به دعوی طبق اصول مربوط به دعاوی تجارتی رسیدگی به عمل آید و اداره ی ثبت منتظر خواهد شد تا بعد از اعلام حکم قطعی طبق مفاد حکم رفتار کند. چنانچه مغترض ظرف ۶۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض نامه به متقاضی ثبت اعتراض خود را تعقیب ننمایند علامت تقاضا شده به نام درخواست کننده ی آن به ثبت خواهد رسید.

 

ب- اعتراض بعد از ثبت علامت :

چون ممکن است اشخاص ذی نفع متوجه آگهی تقاضای ثبت نشوند یا آنکه بعد از ثبت علامت طریقه ی استعمال آن طوری باشد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه اندازد طبق ماده ی ۲۲ قانون ثبت علائم و اختراعات اشخاص ذی نفع می توانند در ظرف سه سال بعد از تاریخ ثبت علامت نسبت به آن اعتراض کنند. معترض باید مستقیماَ دادخواست به دادگاه بدهد و دادگاه پس از رسیدگی حکم به ابطال ثبت علامت مورد اعتراض یا حکم به رد اعتراض خواهد داد.

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *