نکاتی در خصوص ارث زوجه – قاسم نجفی بابادی

 

قوانین و مقررات مربوط به ارث، بر اساس قواعد و احکام دین اسلام پایه ریزی شده است. در قانون برای هریک از وارثین، میزان و درصد مشخصی از اموال متوفی به عنوان ارث مشخص گردیده و این نسبت ها تحت هیچ شرایطی قابل تغییر نیستند. البته متوفی میتواند قبل از مرگ، هر نوع تصرفی در اموال خود بنماید و یا تا یک سوم آنرا وصیت نماید و لیکن پس از فوت وی، به هیچ وجه نمی توان برخی از ورثه را از ارث محروم نمود و یا اینکه در میزان سهم الارث ایشان، دخل و تصرفی نمود.

 

زوجه به عنوان همسر متوفی؛ در قانون دارای سهم مشخصی از ارث است. سهم او دارای دو حالت می باشد:

در حالت اول، سهم او یک چهارم از اموال خواهد بود واین مخصوص به زمانی است که متوفی فرزند ندارد.

در صورت دوم، سهم وی یک هشتم از اموال مرد است و آن در صورتی است که متوفی دارای فرزند می باشد.

حال این که چه مالی را می تواند به ارث ببرد بسیار مهم است، زیرا که در مقدار سهم زن موثر است.

 

 

زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، یک هشتم از عین اموال منقول (مثل ماشین، موتور و…) و یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول (مثل خانه، باغ، مغازه و …) اعم از عرصه (زمین) و اعیان(ساختمان) را ارث می برد.

پس لازم است بعد از مرگ شوهر، علاوه بر اموال منقول که تقسیم می شود، اموال غیرمنقول قیمت گذاری شده و یک چهارم یا یک هشتم از قیمت آن اموال غیر منقول به زن داده شود.

قانون مدنی در ماده ۹۴۸ این امکان را به زن داده است که چنانچه سایر ورثه از پرداخت قیمت اموال غیر منقول به زوجه امتناع می نمایند، زوجه حق خواهد داشت که سهم الارث خود را از عین اموال استیفا کند.

 

سوال: آیا زنی که با متوفی ، ازدواج موقت نموده نیز دارای سهم الارث خواهد بود؟؟

در این زمینه باید گفت که بر اساس قواعد اسلام و قانون مدنی، شرط اصلی برای ارث بردن زن از همسرش؛ این است که ازدواج آنها دائم باشد.

 

آیا زنی که مطلقه شده است، از شوهر خود ارث می برد؟؟

قاعده اولیه آن است که زنی که طلاق داده شده، دیگر زوجه محسوب نمی شود تا بتواند از شوهر سابق خو دارث ببرد. اما یک استثناء وجود دارد و آن این است که  اگر شوهر، زن خود را به صورت رجعی طلاق داده باشد  و شوهر در زمان عده فوت کند، زن از اموال شوهر ارث می برد.

ولی اگر فوت شوهر بعد از انقضای مدت عده بوده یا طلاق بائن باشد (طلاقی که قبل از نزدیکی بوده یا طلاق زن یائسه،طلاق خلع و مبارات) دیگر زن از مرد در صورت فوت، هیچ ارثی نمی برد.

 

البته در ماده ۹۴۴ همین قانون آمده که اگر شوهر در حالی که به مرضی مبتلا است زن را طلاق دهد و در ظرف یک سال از تاریخ طلاق به علت همان مریضی بمیرد، زن از او ارث می برد حتی اگر طلاق به صورت بائن باشد به شرط آنکه زن در طول این یک سال ازدواج نکرده باشد.

 

نکته: شرط اصلی که وراث بتوانند از اموال متوفی ارث ببرند آن است که ابتدا کلیه دیون و بدهکاری های متوفی پرداخت شده باشد و اگر پس از پرداخت دیون ،اموالی از وی باقی بماند، وراث از آن اموال به نسبت سهم الارث خود ارث خواهند برد. بنابراین در خصوص زوجه، چنانچه نامبرده مهریه خود را از شوهرش دریافت ننموده باشد، ابتدا باید مهریه وی مطابق مقررات مربوطه به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود و سپس اموال بجا مانده از متوفی ، بین همه وراث تقسیم خواهد شد.

 

لازم بذکر است که چنانچه وراث بدون پرداخت بدهکاری های متوفی، اموال وی را تقسیم و برداشت نمایند، از این جهت مسئولیت حقوقی خواهند داشت.

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *