اشتباهات عمده در مورد ثبت شرکت – قاسم نجفی بابادی

 

برخی از بزرگترین اشتباهاتی که معمولا افراد در ثبت یک شرکت انجام می دهند عبارت است از :

 

  • عدم شناخت کافی نسبت به سایر شرکا

این مساله باعث صدمات جبران ناپذیری می گردد از جمله سوء استفاده اشخاص سودجو، زیر سوال رفتن اعتبار کل شرکت، عدم امکان در انحلال شرکت، عدم امکان تغییرات شرکت و تشکیل جلسه، عدم امکان خروج فرد سود جو از شرکت به سهولت، امکان بوجود آمدن ورشکستگی و … .

 

  • عدم آشنایی با قانون تجارت و عدم مطالعه قوانین ثبت شرکت

این مساله باعث بسیاری عوارض جبران ناپذیر به شرکت می گردد. مثلا ندانستن تفاوت بین ثبت شرکت مسئولیت محدود و ثبت شرکت سهامی خاص یا تفاوت بین موسسه و شرکت. چون تصمیم بین مسئولیت محدود و سهامی خاص از تصمیمات مهم میباشد . همانطور که میدانیم شرکت مسوولیت محدود به سهامی خاص و بالعکس ثابل تبدیل نمی باشد. هر چند که قانون تجارت کمی نامفهوم بنظر می رسد اما مطالعه مکرر آن و استفاده از مشاور در تفهیم بندهای آن وح مطالعه کتاب های حقوقی می تواند به فهم بیشتر آن کمک کند .

 

  • عدم آشنایی با روند ثبت شرکت

این مساله باعث چند باره کاری و دوباره کاری های مکرری می گردد. هر بار برگشت بعلت دوباره کاری و ندانستن مراحل ثبت شرکت می تواند روند کار ثبت را برای چند هفته به تعویق بیندازد.

 

  • عدم اهمیت به سرمایه ثبتی شرکت

سرمایه ثبتی شرکت از جمله مواردیست۰ که سهامداران و مدیران نسبه به آن بی اهمیت عمل می کنند . بسیاری از شرکتها با حداقل سرمایه یعنی سرمایه ثبتی ۰۰۰/۰۰۰/۱ ریال ثبت می شوند. این سرمایه سالهاست که بصورت غلط مصطلح در قانون تجارت درآمده است. این سرمایه شاید برای سالها قبل مقبول بوده اما همه می دانیم که ارزش این پول پایین می باشد و نمی تواند بعنوان اندوخته یا توان مالی شرکت قلمداد گردد. در این سالها شرکتهایی با این سرمایه ثبت و اقدام به کلاهبرداریهای کلانی در سطح وسیع کرده اند. اما باید گفت سرمایه ثبتی شرکت یک پارامتر تاثیرگذار در اعتبار شرکت قلمداد می گردد. یعنی موسسات مالی اعتباری، بانکها و شرکت های مناقصه گذار به سرمایه شرکتها توجه ویژه ای می نمایند. سرمایه ثبتی شرکت نشانه اعتبار شرکت می باشد. هرچند که در ثبت شرکت مسئولیت محدود و ثبت موسسه سرمایه ثبتی اظهاری می باشد و تنها در شرکت های سهامی خاص سرمایه غیر اظهاری می باشد (یعنی باید در حسابی بلوکه گردد) اما بازهم نشان دهنده توان مالی شرکا می تواند قلمداد گردد. تعیین سرمایه ثبتی معقول و منطقی از الزامات ثبت شرکت می باشد.

 

  • عدم توجه به مسائل مالیاتی شرکت

همزمان با ثبت شرکت و تامین میاجتاج فیزیکی شرکت می بایست به مسائل مالیاتی شرکت نیز توجه ویژه ای گردد. گاها بسیاری از افراد از جرایم سنگین مالیاتی شکایت می کنند. اما از این نکته نباید گذشت که بی اطلاعی از قوانین باعث این تبعات سنگین مالیاتی گردیده است. اخذ دفاتر پلمپ بصورت سالانه، مالیات ۲ در هزار، اظهارنامه مالیاتی سالانه، گزارش ارزش افزوده همگی از  مواردی است که باید به آن توجه نمود.

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *