اقسام اعاده اعتبار تاجر از تاجر ورشکسته – قاسم نجفی بابادی

اقسام اعاده اعتبار تاجر از تاجر ورشکسته

همه افراد یا شرکت‌هایی که فعالیت‌های تجاری را به عنوان شغل خود انتخاب کرده‌اند، ممکن است در برهه‌ای از زمان، به دلایل مختلف دچار ورشکستگی شوند، به این معنا که نتوانند بدهی‌های خود را پرداخت کرده یا تعهدات خود را انجام دهند. صرف نظر از آثار و عواقبی که این موضوع می‌تواند بر افراد یا صاحبان شرکت‌های تجاری داشته باشد، باید این مساله را بررسی کرد که در چه شرایطی، تاجر یا شرکت تجاری ورشکسته می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را (همانند قبل از ورشکستگی) از سر بگیرد. منظور از اعاده اعتبار تاجر ، بازگشت تاجر ورشکسته به موجب حکم دادگاه به اعتبار بازرگانی خود است، به طوری که حق فعالیت بازرگانی داشته باشد. البته اعاده اعتبار در فقه وجود ندارد و مفلس پس از این که دیون خود را ادا کرد، می‌تواند به تجارت اقدام کند.

اقسام اعاده اعتبار تاجر از تاجر ورشکسته

تشریفات تحصیل اعاده اعتبار

برای این امر دو مرحله پیش بینی شده است :

۱ – طرح و بررسی تقاضا در نزد رئیس دادگستری

تقاضای اعاده اعتبار به صورت دادخواست به انضمام اسناد مثبته به رئیس دادگستری محلی داده می شود که اعلان ورشکستگی در حوزه آن واقع شده است . ( ماده ۵۶۶ق . ت)

رونوشت این دادخواست به مدت یک ماه در اتاق جلسه دادگاه و نیز محوطه دادگستری ، الصاق و اعلان میشود .

بعلاوه دفتردار دادگاه باید مفاد دادخواست مذبور را با نامه سفارشی به کلیه طلبکارانی که مطالبات آنها در حین تصفیه عمل تاجر ورشکسته یا بعد از آن تصدیق شده است و هنوز طلب خود را مطابق مواد ۵۶۱ و ۵۶۲ به طور کامل دریافت نکرده اند اعلام دارد ( ماده ۵۶۷ ق . ت ) طلبکارانی که مطابق مواد ۵۶۱ و ۵۶۲ قانون تجارت طلب خود را به طور کامل دریافت نکرده اند می توانند در مدت یک ماه از تاریخ اعلام مذکور در ماده ۵۶۷ به دادخواست اعاده اعتبار اعتراض کنند ( ماده ۵۶۸ ق . ت ) نکته اخیرالزمانی مصداق پیدامی کند که معترض عنه در مهلت مذکور در ماده ۵۶۷ قانون تجارت دادخواست نداده باشد والا معترضی که در صورتی که در مهلت باشد ، به عنوان معترض اصلی می تواند به دادخواست اعاده اعتبار پاسخ دهد .

رئیس دادگستری در طول مدت یک ماه مذکور می تواند راجع به تاجر متقاضی تحقیق کند . پس از انقضای موعد نتیجه تحقیقاتی که رئیس دادگستری انجام داده است به انضمام عرایض اعتراض به رئیس دادگاه تسلیم میشود ( ماده ۵۷۰ق . ت )

اقسام اعاده اعتبار تاجر از تاجر ورشکسته

اقسام اعاده اعتبار تاجر

اعاده اعتبار واقعی: اعاده اعتبار واقعی تاجر مربوط به زمانی است که تاجر با نشان دادن حسن عمل و با پرداخت کلیه دیونی که بر ذمه او بوده است، بتواند تقاضای اعاده اعتبار کند. «هر تاجر ورشکسته که کلیه دیون خود را با متفرعات و مخارجی که به آن تعلق گرفته است، کاملاً‌ بپردازد حقاً اعاده اعتبار می‌کند.» (مفاد ماده ۵۶۱ قانون تجارت) ضمناً ماده ۵۶۲ قانون تجارت برای ارفاق به تاجر ورشکسته و جلوگیری از این‌ که طلبکاران مبالغ زیادی از بابت متفرعات و مخارج مطالبه کنند، حداکثر خسارت تأخیر تأدیه را به ۷ درصد در سال تقلیل داده و حداکثر مدت را پنج سال قرار داده است. در صورتی که در سایر موارد طبق ماده ۷۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی حداکثر خسارت تأخیر تأدیه ۱۲۲ درصد در سال تعین شده است و از لحاظ مدت، محدودیتی در بین نیست.

 

اعاده اعتبار قانونی: در صورتی که تاجر با ابراز حسن نیت موفق به پرداخت کلیه دیون خود نشود، قوانین امروزی برای محجوریت تاجر ورشکسته مدتی قایل شده‌اند و همان‌طور که در مورد جرایم، بعد از سپری شدن مدت زمانی، اعاده حیثیت می‌شود، در مورد  ورشکستگی نیز بعد از گذشت مدتی به دادگاه اجازه می‌دهد تا نسبت به اعاده اعتبار تاجر ورشکسته تصمیم اتخاذ کند.

اقسام اعاده اعتبار تاجر از تاجر ورشکسته

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

اعاده اعتبار تاجر ورشکسته در قانون تجارت – چگونه یک تاجر ورشکسته می تواند فعالیت های تجاری خود را از سر بگیرد؟

دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوی اعاده اعتبار ورشکسته

اعاده اعتبار از تاجر ورشکسته و شرایط آن

اقسام اعاده اعتبار تاجر ورشکسته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *