لایحه ابطال معامله انتقال پروانه کسب نانوایی ( ابطال جواز کسب نانوایی ) تجدید نظر – قاسم نجفی بابادی

کلمات کلیدی: ابطال معامله انتقال پروانه کسب نانوایی, ابطال جواز کسب نانوایی,

ریاست محترم محاکم تجدیدنظر استان تهران

احتراماً عطف کلاسه ….. صادره از شعبه محترم … محکمه عمومی حقوقی ….. بوکالت تجدیدنظرخواه ضمن ابطال تمبر وکالت مرحله تجدیدنظر، در مهلت قانونی نسبت به دادنامه شماره …….. معترض و تجدیدنظرخواهی خود را به شرح زیر به استحضار رسانیده تقاضای عطف توجه کامل و نقض دادنامه معترض عنه را دارد:

 • ابتدائا جهت تنویر ذهن قاضی محترم مختصری به شرح دعوی می پردازد:

موکل در مورخه ۲۹/۳/۹۶ اقدام به خرید یک پروانه نانوایی (جواز کسب) به همراه امتیاز سهمیه آرد و برخی وسایل و متعلقات پخت نان از آقای م. ح. به عوض پنجاه ملیون تومان می نماید و با وجود تماس های مکرر با وی و مراجعات متعدد به ایشان جهت انتقال پروانه کسب نانوایی، اما همواره از این امر استنکاف ورزیده است. پس از مراجعه موکل به اتحادیه نانوایی جهت انجام امور مربوط به انتقال پروانه، متوجه می شود که نه تنها جواز کسب قابل نقل و انتقال نمی باشد بلکه به نام شخصی به هویت م. ق. می باشد و سپس فردی به نام ع. م. به محل نانوایی مراجعه و با ارائه فاکتور خرید و تایید صاحب ملک مبنی بر مالک بودن وی تمام وسایل و متعلقات نانوایی که همگی در یک قرارداد به او منتقل گردیده را می برد.

 • علیهذا در نقض دادنامه صادره به عرض می رساند:
 1. اساس طرح این دعوی، عدم امکان انتقال پروانه کسب نانوایی و سهمیه آرد آن می باشد که وصف اساسی معامله و مطلوب موکل در انعقاد این قرارداد بوده است. که با توجه به ضوابط صنفی و مقررات قانونی از جمله شق ۴ و ۵ بند دال “آئیننامه تعزیرات حکومتی امور گندم، آرد و نان” که به جرایم و تخلفات نانوایی ها پرداخته و جابجایی سهمیه و واگذاری پروانه به غیر به هر شکل ممکن را تخلف اعلام و ضمانت اجرای آن را در صورت تکرار لغو پروانه کسب بیان می نماید. ضمن اینکه بخشنامه شماره ۲۱۷۱۳۰/۶۰ قائم مقام محترم وزیر در امور تجارت و معاونت بازرگانی و امور اقتصادی نیز تاکیدی بر ممنوعیت در صدور مجوز پروانه کسب متقاضیان نانوایی می باشد و حتی سامانه اصناف که مشاغل مختلف جهت ثبت نام برای اخذ پروانه باید در آن نام نویسی نمایند نسبت به پروانه کسب نانوایی، غیر فعال و مسدود است و فروشنده نیز با علم به این موارد، اقدام به واگذاری آن نموده، که قید جمله “از تاریخ تحویل مغازه هیچگونه مسئولیتی بابت پروانه کسب و سایر مقولات اداری ندارد” (در متن انتهای قرارداد) و نیز ضمانت اجرای یک طرفه ای که تنها به نفع خویش وضع نموده، نشان از اطلاع و سوء نیت وی دارد.

البته صحت موارد ذکر شده از طریق استعلام از اتحادیه نانوایان و یا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به راحتی قابل تشخیص است که علیرغم درخواست مکرر از محضرمحترم دادگاه بدوی اما قاضی محترم رسیدگی کننده متاسفانه اعتنایی ننموده و با توجه به اینکه تشخیص قابلیت یا عدم امکان نقل و انتقال پروانه کسب و امتیاز آرد صرفاً با انجام استعلام از نهاد مربوطه مشخص می شود اما از انجام آن خودداری نمودند.

 1. برابر بند ۴ ماده ۲۹۶ قانون آیین دادرسی مدنی، در رای صادره باید «جهات، دلایل، مستندات، اصول و مواد قانونی که رای براساس آنها صادر شده است» درج گردد، ضمن اینکه ماده ۲۳ قانون امور حسبی نیز اضافه می نماید «تصمیم دادرس باید موجه و مدلل باشد.» اما قاضی محترم مستند رای خود را صورتجلسه ای بیان می نماید که توسط خوانده محترم ارائه و هم از لحاظ شکلی و هم از لحاظ ماهوی به شدت قابل ایراد است و سپس بر اساس آن مبنی براینکه: خوانده در آن مدعی گردیده جهت انتقال پروانه در اتحادیه نانوایان شهرستان لنجان جهت انتقال حاضر، اما در روز مقرر موکل حاضر نشده است. حکم به رد دعوی صادر نموده است. درحالی که:

اولاً موکل خانم پ. ط. می باشد اما صورتجلسه موصوف در خصوص عدم حضور آقای ک.ط. تنظیم گردیده است. که صرف نظر از هر نسبت فامیلی، در هر حال ایشان خریدار نمی باشد و خوانده محترم می بایست موکل را جهت حضور مطلع می نمود نه شخص دیگری را،

ثانیاً- در صورتجلسه موصوف قید گردیده که پس از تماس های مکرر با آقای ط. اما ایشان حاضر نشدند در حالی که اگر امکان انتقال وجود داشت و ایشان قصد انتقال داشتند بوسیله اظهارنامه یا طرق قانونی دیگر موکل را مطلع می نمودند و نه از طریق تماس تلفنی!!

ثالثاً- صِرف یک نوشته عادی که نه صحت مندرجات آن و نه صحت امضاهای آن به هیچ عنوان قابل اثبات نیست دلیلی بر قابل نقل و انتقال بودن پروانه نانوایی نیست و اگر اظهارات وی مبنی بر حضور در اتحادیه صحیح می بود می بایست حداقل به تایید و منقش به مهر اتحادیه می شد در حالی که این نوشته حتی ممکن است دقایقی قبل از جلسه تحریر شده باشد.

رابعاً صرف نظر از موارد فوق، همانگونه که معروض گردید با توجه به اینکه جوازکسب نانوایی و سهمیه آرد آن قابل نقل و انتقال نیست (که صحت این امر از طریق انجام استعلام از اتحادیه ذکر شده قابل بررسی است)، حتی در صورت حضور موکل نیز امکال انتقال وجود نداشت.

علیهذا نظر به اینکه پروانه کسب موصوف قابل نقل و انتقال نمی باشد و با عنایت به ماده ۳۴۸ قانون مدنی که اشعار می دارد: “بیع چیزی که خرید و فروش آن قانوناً ممنوع است … باطل است …” ابتدائاً تقاضای انجام استعلام از اتحادیه نانوایان و سپس نقض دادنامه مارالذکر و صدور حکم مبنی بر تایید و اعلام بطلان قرارداد موصوف مورد استدعاست.

 

با تشکر- وکیل مدافع تجدیدنظرخواه

   قاسم نجفی بابادی

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

.

77 thoughts on “لایحه ابطال معامله انتقال پروانه کسب نانوایی ( ابطال جواز کسب نانوایی ) تجدید نظر – قاسم نجفی بابادی

 1. با سلام ما هم با چنین مشکلی مواجه شدیم ولیکن قاصی حکم بر ابطال صادر نکرد و معامله را صحیح دانست و حکم تجدید نطر هم حکم اولیه را تایید کرد در صمن استعلام از صنعت و معدن نیز گرفته شد که بنا به اطهار ایشان امکان انتقال با قرار گرفتن در کارگروه میسر می باشد در صورت تمایل و همفکری بیشتر بفرمایید تا تبادل اطلاعات بیشتری داشته باشیم.با تشکر

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. با توجه به اینکه دادخواست شما پذیرفته نشده و محکمه تجدیدنظر هم آن را تایید نموده لذا پرونده شما با اعتبار امر مختوم مواجه گردیده است و امکان طرح دعوی جدید وجود ندارد.
   ۲. با توجه به اینکه انتقال پروانه کسب نانوایی در برخی مکان ها و در بعضی زمان ها به مدت محدود مجاز می باشد احتمالاً پس از استعلام دادگاه از اتحادیه اعلام گردیده که هنگام واگذاری امکان نقل و انتقال وجود داشته اما خریدار حضور پیدا ننموده است.
   ۳. تنها راه پیش روی شما می تواند دادخواست الزام به انجام تعهد و الزام انتقال پروانه کسب باشد تا پس از اینکه بنا به استعلام از اتحادیه عدم امکان واگذاری آن احراز و بر اساس آن اعاده دادرسی نمایید.

 2. س اجارهکاربودم جوازمن اعتبارداشته که اجاره من تمام شده وصاحب مغازه گفت فعلادست من باشدکه درهمین بین باکدپستی جعلی وارد صایت شده واتحادیه امده بازدید وتایدکرده وتمام وسایلم که نانوایی سنگک بوده وبعدکه متوجه شدم اثری نکردوجوازم بدون اجازم باطل کردند واززمان باطلی ۶ماه میگذرد چکنم مچکرم

  1. باسلام
   ۱. با توجه اینکه پروانه کسب به نام شما بوده لذا واگذاری آن به غیر بدون طی مراحل قانونی تخلف و غیر مجاز می باشد و مسئولیت هرگونه سوء استفاده از ان به عهده شماست مگر اینکه خلاف ان را ثابت نمایید.
   ۲. شما می توانستید از تاریخ ابطال تا ۳ ماه نسبت به این امر در دیوان عدالت اداری شکایت نمایید که باتوجه به اظهارتان مبی بر گذشتن ۶ ماه دیگر در خصوص ابطال اقدامی قابل تصور نیست. اما در صورت اثبات اینکه صاحب مغازه با استفاده از داده های جعلی باعث تضییع حق شما شده می توانید هم از لحاظ کیفری تقاضای کیفر وی و هم از لحاظ حقوقی به استناد قانون مسئولیت مدنی مطالبه خسارت نمایید.

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   امکان نقل و انتقال وجود ندارد اما در بعضی نقاط براساس طرح های جامع انتقال به این نحو انجام می شود که پروانه اول باطل و در صورت دارا بودن صلاحیت های لازم پروانه جدید برای خریدار صادر می شود که البته سهمیه ارد قطع خواهد شد
   برای اطمینان بیشتر باید به اتحادیه محل زندگی خود مراجعه کنید

 3. سلام بنده سه سال پیش مغازه نانوایی پدرم را به اقای فرختم جواز ان به نام خواهرم بود وچون به بیمه بدهی داشت مبلغ پنجاه میلیون از کل مبلغ مغازه کسر شد وذکر شد که خریدار موظف به پرداخت است اما تا کنون نسبت به پرداخت کاری انجام نداده ومبلغ بدهی به نود میلیون رسیده ونقل وانتقال جواز هم وجود ندارد با توجه به این من حساب خرید ارد را مسدود کردم تا تکلیف جواز وبدهی روشن شود حالا شکایت کرده که من جوازا فروختم ونمیزارم استفاده کنه تمام مسولیت مغازه هم در ایت سه سال به عهده من بوده ونه بیمه نه دارایی نه تعزیرات ایشان نرفته میشه راهنمایی کنید من چیکار کنم

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. از لحاظ قانونی شما موظف به پرداخت بیمه می باشید و اگر خریدار تعهد به پرداخت نموده شما می بایست از وی تضمینی اخذ می نمودید
   ۲. اگر از وی تضمینی نگرفته اید پس باید دادخواستی به خواسته الزام به انجام تعهد مبنی بر پرداخت مبلغ بیمه و خسارت های ان مطرح نمایید

 4. سلام خسته نباشید. میخواستم اگه میشه راهنمایی کنید منو. من میخوام جواز نانوایی گرایه کنم از محلی به محل خودم. آیا از لحاظ قانونی مشکل نداره شدنیه اگه اره چه شرایطی تو قرارداد بزارم

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. جواز کسب نانوایی قابل کرایه دادن نیست
   ۲. بر برخی نقاط به اجازه اتحادیه منطقه مورد نظر امکان واگذاری موقت تحت عنوان مباشرت وجود دارد که در خصوص سوال شما بنظر بعید می رسد اما باید از اتحادیه شهر مبدا و اتحادیه شهر مقصد استعلام نمایید.

 5. با سلام
  پدرم ۳ دانگ نانوایی رو خریده بعد گذشت یک سال، از طریق قولنامه در مشاور املاک کل ۳ دانگ رو به من هبه (غیر معوض) کرده.
  الان چون جوازپروانه کسب به نام مادر شریکمون است و ملک سه دانگ باقی هم به اسم پسرش می باشد رضایت بر انتقال پروانه به نام من رو نداره هر چقدر هم تماس می گیرم پاسخگو نیست.
  از مدت اعتبار جواز هم ۹ ماهه که گذشته.
  میشه راهنمایی کنین از چه طرقی میتونم به حقم برسم .

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. اگر فردی به غیر از مادر و پسر که باتوجه به نوع پرسش شما بنظر فقط مالک می باشند به شما فروحته اند باید فروش مال غیر شکایت نمایید.
   ۲. باید ابتدائاً دادخواست الزام به انجام تعهد مبنی انتقال جواز کسب و نانوایی و ….. (دیگر موارد مندرج در قرارداد) مطرح نمایید
   ۳. اگر اعتبار جواز از بین رفته و قابل تمدید نیست می توانید ابطال قرارداد مطرح نمایید.

 6. سلام و درود
  ببخشید من یه مجوز نانوایی برا خرید پیدا کردم یه مغازه عالی هم برا اجاره سراغ دارم و چون خودم سربازی نرفتم میخوام بزنم به نام برادرزنم و اما دو دنگ شریکش کنم،میخوام مجوز شریک نشم و فقط دستگاه شریک بشه چون اجاره نامه و پروانه بنامش میخوره من باید چ نوع قرارداد یا وکالت بنویسم ک ضرر نکنم وهروقت خواستم جدا شم بتونم پروانه رو انتقال بدم. ممنون

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. اصولا پروانه نانوایی قابل نقل و انتقال نمی باشد ولی در معدود نقاطی این امکان وجود دارد
   ۲. بهتر است از اتحادیه محل زندگی خود استعلام نمایید
   ۳. در قرارداد خود میزان دقیق سهم هر شریک را دقیق مشخص نمایید و چگونگی فعالیت و نیز چگونگی انحلال شراکت یا ضمانت اجرای کم کاری هر شرک را مشخص نمایید

 7. سلام،آیا کسی که به مدت شش ماه در نانوایی فعالیت نداشته با شد ،سهمیه آرد دولتی آن نیز از بین میرود،،آیا سهمیه آرد دولتی تعلق گرفته ماندگار است ،حتی با تعطیلی بیش از شش ماه لطفا راهنمایی فرمائید.

 8. سلام من معلم هستم و هر یک از ورثه کارمندبازنشسته هستند وبنده یکی از ورثه ی جواز نانوایی دولتی درحال کسب وکار هستم ، ۱- سه ساله که سهم ملکیت مغازه ی نانوائی ام را فروخته ام ۲- سهم جواز خود را کتبا قرداد نوشته ام که نفروخته ام ۳- بابت جواز سه ساله هیچ منافعی بمن نداده اند ۴-نوشته ای بابت دریافت مطالبه ی منافع جواز فی مابین نداریم….. لطفا راهنمایی فرمائید چه اقدامات قانونی روی جواز میتوانم انجام دهم تا ورثه و خریدارمغازه ام را ملزم به پرداخت منافع جواز در حال کسب نمایم ، با توجه به تهدید های ایشان حتی بقیمت ابطال جواز نانوایی لطفا راهنمایی فرمائیدتتشکراباننودوهشت

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   در خصوص جواز کسب که ان را نفروخته اید اگر خریدار ملک از جواز نیز بهره برداری می نماید باید دادخواستی تحت عنوان مطالبه وجه بابت استفاده از منافع جواز کسب مطرح نمایید که پس از ارجاع به کارشناس رای به نفع شما صادر خواهد شد

 9. سلام من همون معلمی هستم که شراکت ورثه در جواز نانوایی داشتم و سوال کرده بودم خواستم مطلبی که جا افتاده بود را خدمتتان عرض کنم سپس زحمت پاسخ را بکشید و آن اینکه جواز نانوایی ۳۰ساله قدیمی ویارانه ایست ممنون ازتوجهتون

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   همانگونه که شفاهاً نیز بیان گردید بهتر است از اتحادیه مربوطه سوال شود تا به جوابی مستدل تر دست یابید

 10. سلام من ۳سال پیش یه مغازه نانوایی رو کلیدی فروختم یعنی فروش سهمیه وجواز تو قولنامه ذکر نکردیم فقط گفتیم از سهمیه استفاده کنه الان هم خریدار از سهمیه و جواز استفاده میکنه و ۳ نفر رو هم بیمه کرده… حالا که رفتم بیمه مغازه رو قطع کنم سازمان تامین اجتماعی میگه باید پروانه کسب باطل بشه تا بیمه رو قطع کنم…در صورتی که اگه پروانه باطل بشه سهمیه آرد قطع میشه. میخواستم ببینم باتوجه به قولنامه اگه پروانه رو باطل کنم خریدار میتونه شکایت یا ادعایی داشته باشه با تشکر

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   برای پاسخ صحیح نیاز به بررسی دقیق قرارداد است اما با عنایت به ظاهر سوال می توان گفت اگر پروانه باطل شود خریدار می تواند تقاضای ابطال قرارداد را مطرح نماید چرا که هدف وی از انعقاد این قرارداد پخت نان و کسب درامد از این راه است که اگر پروانه ابطال شود عملا دیگر نمی تواند اشتغال به این شغل داشته باشد و بلکه تخلف هم هست

 11. سلام نانوایی که واسه جواز پلمپ بشه رو میشه فک پلمپ کرد با توجه به اینکه جواز صادر نمی شود و راه قانونی فک پلمپ چیه ؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   فک پلمپ بسته به موارد مختلف متفاوت است اگر منظور شما از اینکه جواز صادر نمی شود این است که بدون مجوز فعالیت می نمایید طبیعی است که به هیچ وجه فک نخواهد شد

 12. سلام. ببخشید یه جواز نانوا از یه شهرستان استانمون خریدم. حالا میشه انتقال بدم به شهرستان خودم….؟ تو رو خدا جواب بدین

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   اصولا خرید و فروش و نتقال جواز نانوایی غیرقانونی است البته در بعضی مناطق تحت شرایطی امکانپذیر است که باید این امر را از اتحادیه شهرستان خود جویا شوید

 13. با سلام
  بنده شش ماه پیش جواز کسب نانوایی را خریداری نمودم و وکالت محضری تفویض گرفتم از ایشان ؛در ان زمان امکان انتقال وجود نداشت و سایت بسته بود اما حالا ساید باز و امکان انتقال محیاست؛اما صاحز جواز از امدن به اتحادیه و انجام امور اداری خوداری می نماید؛لطف بفرمایید راهنمایی کنید از لحاظ حقوقی چه میتوان کرد؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   شما باید دادخواست الزام به انجام تعهد مبنی بر انتقال جواز کسب نانوایی مطرح نمایید

   1. عذر خواهم طرح این دادخواست و به نتیجه رسیدنش(صدور رای)چقدر حدودا زمان میبره؟حدود دو ماه از مهلت جواز کسب بیشتر زمان نمونده؛بهترین و کوتاهترین راه ممکن چیه ؟

 14. عذر خواهم طرح این دادخواست و به نتیجه رسیدنش(صدور رای)چقدر حدودا زمان میبره؟حدود دو ماه از مهلت جواز کسب بیشتر زمان نمونده؛بهترین و کوتاهترین راه ممکن چیه ؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. تنها راه پیش روی شما تقدیم دادخواست الزام به انجام تعهد می باشد
   ۲. مدت زمان ان با در نظرگرفتن صدور حکم قطعی و صدوراجرائیه و انجام امور اجرایی حد اقل ۶ ماه می باشد

 15. با سلام من مشغول گرفتن جواز کسب بودم که پدرم که نانوا بود از دنیا رفت بعد از ابشان من درهمان مغازه پدر مشغول کار شدم با مجوز به اسم خودم ودستگاه های نانوایی رو از برادرانم وخواهران خریدم بعد از گذشت چند سال انها مدعی شدن که جواز پدرمان رو به نام خودت کردی وما حق خودمان رو میخواهیم الان من چه کار کنم حکمش چیست ؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   باتوجه به متن سوال می توان گفت انها حقی ندارند و نیاز به هیچ اقدامی از طرف شما نمی باشند
   و انها هر ادعایی دارند باید از طریق قانونی اقدام نمایند

 16. باسلام
  اینجانب در آذر ماه نودوهشت یک کارواش معامله نمودم ، به مبلغ سیصدو هفتادوپنج میلیون تومان ،
  که پس از پرداخت سیصدو سی میلیون تومان آن ،متوجه شدم که کارواش جواز ندارد(البته ایشان طی پیامکی به من ،گفتن که کارواش جواز داره و در اتحادیه ثبت شده) و از اتحادیه ی مربوطه نامه ی پلمپ داردو ایشان اعلام کردن که اطلاع از این موضوع نداشتن ،که پس از بررسی از سازمان اصناف مشخص شد که این نامه برای اولین بار درسال ۹۷از طریق اتاق اصناف به اتحادیه ابلاغ شده است ورییس صنف مربوطه باتوجه به آن ، گفتن چندین بار برای
  دریافت جواز کسب مراجعه کردن که به ایشان اعلام شده امکان دریافت جوازدر آن محل وجود ندارد وهمچنینن کاشف شد که جواز به نام خودشان نمیباشد و به اسم پدرشان می‌باشد.و همچنین قولنامه اجاره ملک به نام پدرشان می‌باشد .
  قرارداد با پسر بسته شدو پدر در روز قرارداد حاضر نشدن ،البته ناگفته نماند که پدر با پسر هماهنگ هست،

  هم چنین پس از شروع به کار شامل هزینه های پنهان جاری شدم که به من اعلام نشده بود ،مثل تجاری موقت ملک مزبور که صاحب ملک میگن اینو باید موجر پرداخت کنه ، از بابت همین موضوع من با صاحب ملک قراردادی نبستم و به ایشان اعلام کردم که من از این هزینه ی تجاری موقت شهرداری اطلاعی نداشتم و تا روشن شدن تکلیف قراردادم با فروشنده، قرارداد اجاره ی ملک را نمی‌بندم ،و صاحب ملک هم به فروشنده اعلام کرده که من این آقای خریدار را نمی‌شناسم و شما (فروشنده)باید اجاره را پرداخت کنید.
  و اینکه به محض تحویل دستگاهها ، خرابی آنها محرز شد و تمامی دستگاهها تقریبا به طور کامل تعمیر اساس شدن..
  و موضوع دیگر اینکه باتوجه به آشنایی و رفاقت
  و اعتماد به ایشان ، قیمت دستگاهها را که چندین برابر اعلام نموده بود باور نموده و خرید را انجام دادم که بعداز خرید مشخص شد کل قیمت دستگاهها به شصت میلیون هم نمی‌رسد و با اقلام دیگر مثل کف سازی محیط کارواش و ساخت اتاقک مدیریت و ستون ها و سایه بان که قابل حمل نمیباشد به یکصد میلیون هم نمی‌رسد،
  حال
  باتوجه به بندهای قرارداد که یکی از شروط آن عقد قرارداد با صاحب ملک می‌باشد و این بند انجام نشده است (به دلیل مبحث تجاری موقت که بعدازمعامله فهمیدم)و همچنین تسویه حساب های شهرداری و غیره نیزکه جز وظایف فروشنده می‌باشد و انجام نشده است و فروش مال پدر ( باتوجه به قولنامه اجاره و پرونده ی تشکیل شده در اتحادیه به نام پدر،فروش مال غیر) و تفاوت قیمت فاحش (خیار غبن) ، و همچنین معیوب بودن کالاهای مربوطه که فاکتور تعمیرات آنها موجود است (تدلیس یا …) و همچنین نامه های اتاق اصناف و اتحادیه مبنی برپلمپ و جابجایی از آن محل…
  میخواهم این معامله را فسخ کنم ،وباتوجه به اینکه؛
  قرارداد در تاریخ سی ام آذر نودوهشت منعقد شده ، که در تاریخ هیجدهم دی ماه نود و هشت یک اظهارنامه فسخ از طریق دفاتر قضایی ارسال نمودم مبنی بر مشخص نبودن قیمت کالاها و همچنین تحویل ندادن ملک مزبور ، ( باتوجه به اینکه درمتن قراردادبه وظایف فروشنده اشاره شده که قرارداد اجاره را باید تحویل خریدار بدهد ) .

  از شما وکیل محترم خواهشمندم راهنمایی بفرمایید ، که بهترین و سریعترین راه که تمام زندگی ام تحت تاثیرش قرار گرفته و از هم پاشیده ، برای پاسخ گرفتن در این دادخواهی چیست ؟
  با سپاس فراوان
  حمید

 17. باسلام ۲سال پیش امتیاز نانوایی دولتی رو فروختم هم من وهم خریارنمیدانستیم ممنوع است ۲سال تلاش کردم جوازازاسم من دربیادنشدکه نشدتوراه اتحادیه ،صنعت ومعدن،اصناف،فرمانداری خسته شدم اظهارنامه کتبا دادم خبری نشدسوال آیا میشه این معامله روقانونا فسخ کردچون واقعانمیشه مشاوره رفتم وکیل توشهرمون میگن میشه قولنامه عادی نوشتیم ممنون ازراهماییتون

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   اگر در قرارداد موارد فسخ اندیشده شده قابل فسخ در غیر اینصورت می توانید دادخواست ابطال مطرح نمایید

 18. با سلام
  بنده خرداد ماه سال پیش (۹۸) جواز کسب نانوایی را خریداری نمودم و وکالت محضری گرفتم از ایشان ؛از زمانی که خریدم سایت بسته بود و امکان انتقال وجود نداشت و امادرعید سال جاری (۹۹) سایت باز شد و امکان انتقال محیاست؛اما صاحز جواز از امدن به اتحادیه و انجام امور اداری خوداری می نماید و درخواست پول زور می نماید . که مجدد سایت بسته شد .لطف بفرمایید راهنمایی کنید از لحاظ حقوقی چه میتوان کرد

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ابتداد دادخواست الزانم به انجام تعهد مطرح نمایید در صورتی که این امکان وجود نداشته باشد سپس باید دادخواست ابطال معامله مطرح نمایید

 19. سلام خسته نباشید میخوام پروانه کسب نانوایی مان که به نام مادرم هست به نام من شود آیا امکان پذیر است؟

 20. سلام خسته نباشید ببخشید یک جواز نانوایی سنگک خریدیم پدرشوهرم خودشون نانوایی دارن نمیشه به اسم ایشون بزنن ولی مادر شوهرم سه سال ب بازنشستگیشونه میگن چون من سابقه کار در نانوایی بیمه ندارم جواز به نام من نمیشه نصف پول جواز و من دادم نصف اونا ایا مباشر بگیرم میتونم به نام خودم بزنم گفتن سه دنگ به نام من محضری ولی سه دنگ دیگشو جواز به نام مادر شوهرم ایا این کار قانونیه در چه صورتی میتونم به نام خودم بزنم

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   به نظر نمی توانید به نام خودتان بزنید ولی در نهایت بسته به اتحادیه دارد
   بهتر است از اتحادیه شهر خود سوال نمایید چرا که قانون در این موارد صراحتی ندارد

 21. با سلام یک نانوایی خریدم اما جواز نانوایی بنام شخصی است که آن نانوایی در اجاره اش بود . حالا که خودم در این نانوایی کار میکنم جواز ندارم و با جواز ایشون فعلا کار میکنم البته با آرد محدودو با قیمت بیشتر . به اتحادیه رجوع کردم بابت گرفتن جواز و جواب اتحادیه منفی بود چکار کنم .

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   تحت شرایطی و باتوجه به مفاد قراردادی بهتر است قرارداد خرید جواز نانوایی را ابطال نمایید

 22. سلام وقت بخیر
  من میخوام جواز بخرم مغازه در حال پخت و جواز بنام اجاره داره و میخواد ببره با خودش میخوام بدونم امکانش هست ک جواز برای این مغازه فراهم کنم یا خیر

 23. سلام و عرض ادب.ما یک جواز روخریداری کردیم ولی بخاطر اینه نمیشه بنام کرد خواستیم مشارکت بنویسیم .این امر شدنی است و اینکه بعد از چند وقت امکان واگذاری جواز با توجه به مشارکت حداکثری وجود دارد ..ممنون میشم جوابمو بدید

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   متاسفانه از این امر اطلاعی نداریم و بهتر است از اتحادیه متبوع خود سوال نمایید

 24. سلام،دلایل ابطال پروانه نانوایی دولتی چیست. ایا میتوان بخاطر غیر فعال بودن یک نانوایی بالای دو سال پروانه ان را باطل کرد. ممپون

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   متاسفانه در خصوص اطلاعی نداریم و بهتر است اتحادیه محل مراجعه و از کیفیت آن اطلاع دقیق پیدا نمایید

 25. سلام من سال ۹۵یه نانوایی خریدم فروشنده به من یه وکالت نامه داد گفت برو به نام خودت انتقال بده منم مراجه کردم گفتن نمیشه غیر قانونی هس منم به فروشنده گفتم گفت که فعلا با همین وکالت نامه کارت انجام بده بعدا هرموقع قانون قبول کرد به نام خودت تغییر نام بده حالا امسال برج ۳رفتیم منطقه آزاد چون پروانه ما را منطقه آزاد داده یه نامه کتبی نوشت به نام من انتقال بشه بعد یه وکالت نامه جدید خواستن طرف بعد ۲روز رفته پروانه خودشو باطل کرده حالا صنعت معدن به من پروانه نمیده هیچ دلیل خواسی هم نمیگه فقط میگه غیر قانونی هس حالا من چه کار کنم خواهش میکنم منو راهنمایی کنین اگه ممکن هس شماره تماس میذارم بهم شماره بدین زنگ بزنم منو راهنمایی کنین به خاطر خدا دار ندارم ۵سال پیش بابت همین نانوایی دادم دیگه غیر این هیچی ندادم خواهش میکنم

 26. سلام روزتون بخیر
  پدر بنده نوانایی با دو نفر دیگر شریک است و جواز آن باطل شده است حال برای تمدید جواز شریک اصلی از ما خواسته رضایتنامه دفترچه امضا کنیم که در آن درج شده است “بدینوسیله رضایت خود را به آن اتحادیه اعلام میدارم که نام (شریک اصلی) شریک واحد فوق در صفحه دوم و نام اینجانب با حفظ حقوق صنفی و کسبی و سایر مزایا در صفحه ۵۹ دفترچه مذکور ثبت گردد مورد قبول میباشد و اعتراضی ندارم”
  میخواستم بدونم این مشکلی که برای سهم پدرم ایجاد نمیکنه.

 27. سلام روزتون بخیر
  پدر بنده یک نانوایی را با دو نفر شریک می باشد که به دلیل ابطال جواز، برای پیگیری موضوع نفراول از ایشان خواسته رضایت نامه دفترچه :” بدینوسیه رضایت خود را به آن اتحادیه اعلام میدارم که نام (شریک اول) شریک واحد فوق در صفحه دوم و نام اینجانب با حفظ حقوق صنفی و کسبی و سایر مزایا در صفحه ۵۹ دفترچه مذکور ثبت گردد، مورد قبول میباشد و اعتراضی ندارم ”
  و رضایت جواز:”بدینوسیله رضایت خود را به آن اتحادیه اعلام میدارم که پروانه کسب واحد صنفی فوق با حفظ حقوق صنفی اینجانب به نام شریک نانوایی مذکور (شریک اول) صادر گردد مورد قبول اینجانب میابشد و اعتراضی ندارم”
  میخواستم بدونم امضا این برگه ها مشکلی برای سهم پدرم ایجاد نمیکنه.
  با تشکر

 28. با سلام پدربزرگ بنده صاخب نانوایی بوده و سال ۷۰ خانه و مغازه ای که داخلش بوده را فروختن..جواز مورد معامله نبوده و تا سال ۷۵ قسطای ماشین پخت نان را پدرم به بانک کشاورزی پرداخت میکردن..جواز اصلا نقل و انتقال نشده و پدربزرگ من سال ۸۹ فوت کردن..و ماهم دیگه از هیچی خبر نداشتیم تا همین امروز که متوجه شدیم جواز نانوایی با این حساب باید به اسم ما باشه و ماشین پخت نان هم برای ما هستش..چون سال ۷۰ که خانه و مغازه فروخته شد به خریدار، پس چرا ما تا ۷۵ قسطای ماشین نان را پرداخت کردیم پس نتیجه میگیریم که جواز و دستگاه به نام ما هستش..
  اگر نظره ما درست هست این خریدار الان داره ۳۰ ساله کسب سهمیه آرد دولتی میگیره و …
  نظره شمارو میخواستم بدونم و راهکار این قضیه به چه صورته؟ ممنون از شما

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   استدلال شما هرچند می تواند صحیح باشد اما ممکن است نادرست باشد چرا که ممکن است پدربزگ شما اقساط خریداری کرده باشد اما نقد فروخته باشد
   در هرصورت اگر ادعا دارید جواز و وسایل پخت نان منتقل نشده باید دادخواست مطالبه اجرت المثل مطرح نمایید

 29. سلام و خسته نباشید
  من جواز کسب ناوایی خریدم به مبلق ۵۰۰۰۰۰۰۰ تومان
  مغازه ی صاحب جواز که سرقفلی بود را به مدت شش سال اجاره کردم ولی صاحب مغازه بعد از یک سال اجاره مغازه و شش ماه فروش مجوز اجاره مغازه را خارج از قرارداد میخواهد سه برابر کند و من چون مغازه ی دیگه ای نمیتونم پیداکنم میتوانم معامله را فسق و پولم را بگیرم

 30. سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم ،میخوام یدونه امتیاز نانوایی هست آزاد پز چطور میتونم بنام خودم انتقالش بدم

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   به نام خانم ها هم قابل انتقال است اما چگونگی و نحوه این انتقال را باید از اتحادیه شهر خود سوال نمایید

 31. سلام و خدا قوت خدمت شما عزیز بزرگوار
  همسر بنده سال ۹۸ یک جواز کسب نانوایی خریدن به مبلق ۵۰ملیون تومان من هم به عنوان شاهد این معامله« صلح نا مه را امضا کردم”ما از لایحه نقل و انتقال جواز کسب بی اطلاع بودیم
  خلاصه عرض کنم
  فروشنده نامه ای به اتحادیه صنعت و معدن و اصناف نوشته و جواز را به من واگذار کرده و من هم نمیخواهم جواز بگیرم و همسرم میخواهد از ایشان به خاطر همین کار شکایت کند
  آیا میتواند پولی را که سال ۹۸ داده به خاطر همین کار یعنی عدم انتقال جواز به نام خودش به نرخ روزپس بگیرد؟

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   نه کسی می تواند و نه اصلا اتحادیه اجازه می دهد بدون اعلام رضایت فردی، جواز نانوایی به نامش انتقال یابد و قطعا اگر شما رضایت نداده بودید و در اتحادیه حاضر نمی شدید این انتقال صورت نمی پذیرفت.
   لذا به نظر امکان ابطال نقل و انتقال انجام شده وجود ندارد

   1. لازم به ذکر است که ما دستگاه های نانوایی را هم از ایشان خریداری کردیم و چون چک دادیم بابت دستگاها فرو شنده خواستار عقد قرار داد یک ساله برای نانوایی به همراه جواز و دستگاها شدن تا بع از اتمام قرارداد و پرداخت کل بدهی
    قراردادی پنج ساله با ما منعقد کنن و جواز را هم به نام همسر ما انتقال دهند
    بلا فاصله بعد از اتمام بدهی و پرداخت پول خواستار تخلیه ی مغازه شدن
    و چون دستگاه هارو یک ساله پیش فروختن ولی تبق اجاره نامه تا العان اجاره ی دستگاه هارو هم از ما گرفتن
    حاظر به پس دادنه پول نیستن
    صلح نامه جواز و قول نامه دستگاه ها به نامه همسرم هستش و قرارداد اجاره به نام خود من منعقد شده است چهار ماهم از اتمام قرارداد گذشته

    1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
     در هرصورت راسا امکان طرح دادخواست ابطال وجود ندارد بله اول باید دادخواست الزام به انتقال جواز مطرح نمایید و سپس اگر در دادگاه احراز گردید که امکان انتقال وجود ندارد بعدا دادخواست ابطال مطرح نمایید

 32. سلام ممنون از بزرگواری شما
  نقلو انتقالی صورت نگرفته و جواز به نام فروشنده هستش
  من نارضایتی خودمو به صورت تماس تلفنی به فروشنده و حضوری به اتحادیه اعلام کردم
  و از فروشنده خواستار برگشت پول شدم ولی جوابی به ما نداد
  من هیچ مدرکی برای انتقال جواز به اتحادیه ندادم

 33. درود برشما سال۹۵یکم معازه نانوایی را با سهمیه دولتی به مباشر واگذار کردم و در قرارداد فقط فروش وسایل را ذکر کردم وایشان را مباشر معرفی کردم پس از ۵سال بین سه نفر معامله شده و آخری ادعا دارد جواز و سهمیه را پولش را داده.باتوجه به اینکه همچنان جواز و سهمیه به نام بنده هست امکان برگشتش را دارم .؟الان این نفر آخر را هم بنده بعنوان مباشر معرفی کردم که تمام شده مدتشون

 34. با سلام و عرض خدا قوت خدمت شما…
  انتقال جواز نانوایی همراه با ملکیت امکان پذیر میباشد؟؟؟

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   در این خصوص اطلاعی نداریم
   در برخی شهرا ها امکانپذیر است
   باید از اتحادیه شهر خود سوال نمایید

 35. باسلام من مغازه نانوایی را حدود دو ماه پیش فروختم ولی جواز چون به نام پدر خانمم بود با خریدار طی کردم که تا بازنشستگی مغازه تحویل نمیدم انها هم قبول کردن حالا اگه مدت زمان بیشتر از شیش ماه باشد ایا برای انتقال جواز به مشکل نمیخوریم چون بیمه من تقریبا ۶ماه بیشتر زمان میبرد تا بازنشستگی اگه به مشکل انتقالی بخوریم خریدار میتواند شاکی شود تو قولنامه قید شده که تا بازنشستگی من مغازه و جواز تحویل نمیدم خریدار هم قبول کرده

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   با توجه به قید اینکه تا بازنشستگی الزامی به تحویل مغازه و جواز ندارید لذا تا ایمن زمان ادعایی از خریدار پذیرفته نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *