نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه (به دلیل عسر و حرج) – قاسم نجفی بابادی

دادخواست طلاق به درخواست زوجه

طبق قاعده موجود در ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی و با اینکه طلاق دادن یک عمل حقوقی از جانب مرد است و هر زمانی که بخواهد می تواند آن را اعمال کند ولی زن تحت هیچ شرایطی نمی تواند بدون دلیل و یا بدون رضایت از شوهر خود طلاق بگیرد اما قانون‌گذار شرایطی را پیش‌بینی کرده که زن نیز در صورت وجود آن شرایط بتواند تقاضای طلاق خود را به دادگاه ارائه کند ازجمله خودداری یا ناتوانی شوهر نسبت به پرداخت نفقه و یا عسر و حرج زن و…

برای بررسی چگونگی انجام طلاق از جانب زوجه و دیدن دیگر شرایط طلاق از سوی زن اینجا کلیک نمایید.

دادخواست طلاق به درخواست زوجه

 نمونه دادخواست

 در زیر دو نمونه دادخواست طلاق از طرف زوجه وجود دارد که علت آن خشونت و عسر و حرج و عدم پرداخت نفقه می باشد اما با توجه به اینکه علت های دیگری هم برای طلاق وجود دارد بهتر است با مشورت وکیل متخصص متن دادخواست را شخصی سازی نموده و مواردی که با وضعیت شما منطبق می باشد را ذکر نمایید.

 دادخواست طلاق به درخواست زوجه

ذکر چند نکته:

 1. هر گاه به علت طلاق، حضانت به مادرسپرده شود و پدر از استرداد طفل امتناع نماید، مادر میتواند ازطریق دادگاه صادر کننده حکم نسبت به استرداد طفل اقدام نماید.
 2. در صورتی که عمل وازکتومی غیر قابل برگشت و به تشخیص پزشک معتمد قانونی موجب ناباروری دایمی زوج باشد، عمل مزبور از مصادیق تحقق وکالت در طلاق زوجه میباشد.
 3. اعتیادی که به موجب آن زن میتواند به عنوان عسروحرج از شوهر طلاق بگیرد، اعتیادی است که مضربه حال خانواده باشد.
 4. زن زمانی میتواند اجرت المثل ایام زوجیت را مطالبه کند که طلاق به درخواست زوج بوده و ناشی از تخلفات زوجه از ایفای وظایف همسری و سوءرفتار وی نباشد.
 5. در صورتی که مرد برخلاف شرایط ضمن عقد مبادرت به ازدواج مجدد نماید، زن حق دارد درخواست طلاق کند.
 6. در صورتیکه درضمن حکم طلاق اجرت المثل، نفقه و مهریه تعیین شده باشد، مستقل از حکم طلاق قابل مطالبه است.
 7. پروسه قضایی طلاق بالاخص طلاق به درخواست زوج بسیار زمان بر و هزینه بر می باشد و باتوجه به اینکه اثبات عسر و حرج زن حصری نمی باشند و در نظر هر قاضی شدت و ضعف مقبولیت موارد عسر و حرج متفاوت است لذا بهتر است قبل از طرح این دعوا از وکالت وکلای خبره این امر استفاده نمایید تا هم از هزینه های اضافی اجتناب شود و هم مدت زمان رسیدن به نتیجه کوتاه تر شود.

دادخواست طلاق به درخواست زوجه

نمونه دادخواست ۱

برگ دادخواست به دادگاه خانواده

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان
خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن طلاق به درخواست زوجه (به دلیل عسر و حرج)
دلایل ومنضمات دادخواست ۱.عقد نامه      ۲.شناسنامه زوجین      ۳.کارت ملی زوجین
 ریاست محترم دادگاه های خانواده …

با سلام

اینجانب به موجب عقدنامه شماره … مورخ … دفترخانه شماره … شهرستان … با خوانده عقد ازدواج دائم منعقد کرده ام که حاصل این ازدواج در مدت … تعداد …. فرزند پسر/دختر می باشد. ایشان در طول زندگی مشترک رفتارهای غیرمتعارف و خشونت آمیزی داشته و بنده را تهدید به قتل و اسیدپاشی نموده اند و اینجانب در خانه ام هیچگونه امنیت جانی ندارم. همچنین ایشان به نوعی شک توهم آمیز نیز نسبت به بنده دچار هستند به گونه ای که این رفتارهای غیرمتعارف ادامه زندگی را برای اینجانب غیرممکن ساخته است. لذا به دلیل عسر و حرج در زندگی و به استناد بند ۲ و ۴ ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی و تبصره آن صدور حکم به گواهی عدم امکان سازش به دلیل عسر و حرج به انضمام کلیه خسارات و هزینه دادرسی در حق اینجانب مورد استدعاست.

محل امضاء

نمونه دادخواست ۲

  

برگ دادخواست به دادگاه خانواده

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان
خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن طلاق به درخواست زوجه (به دلیل عسر و حرج)
دلایل ومنضمات دادخواست ۱.عقد نامه      ۲.شناسنامه زوجین      ۳.کارت ملی زوجین
 ریاست محترم دادگاه های خانواده …احتراما مراتب دادخواهی موکل را به شرح ذیل به استحضار عالی می رساند؛

۱- به موجب سند ازدواج شماره …….. مورخ ۵/۱/۱۳۶۶ موکل به عقد دایم آقای ………. (خوانده) درآمدند و حاصل این ازدواج دو دختر می باشد که هردو از دایره حضانت خارج هستند.

۲- موکل و خوانده مدت چهارسال است به واسطه بدرفتاری ها و پرخاشگری های مکرر و غیرقابل تحمل زوج، جدا از یکدیگر زندگی می کنند و به کرات نیز توسط خوانده مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و حتی موکل تحت فشار و اکراه حاصله از ناحیه زوج مجبور به امضای اقرارنامه ای دال بر دریافت مهریه خویش شدند این در حالی است که موکل هیچ مهریه ای دریافت ننموده است.

فلذا با عنایت به کراهت حاصله به دلیل بدرفتاری و پرخاشگری های زوج و جدایی طولانی ایشان از یکدیگر و همچنین با توجه به عسر و حرج حاصله که ادامه زندگی مشترک را برای موکل غیرممکن نموده است با بذل ده هزارتومان تقاضای صدور اجازه طلاق و صدور گواهی عدم امکان سازش مورد استدعا می باشد.                                                                                                                            محل امضاء

 

 

با وجود اینکه دادخواست های فوق از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن ماهیت پرونده های طلاق و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید

قبل از طرح هرگونه دعوی از مشاوره رایگان وکلای ما بهره مند شوید.

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

نمونه دادخواست طلاق توافقی

انواع طلاق

طلاق به درخواست زوجه

شروط‌ اصلی در طلاق توافقی

حذف نام همسر از شناسنامه، پس از طلاق

24 thoughts on “نمونه دادخواست طلاق به درخواست زوجه (به دلیل عسر و حرج) – قاسم نجفی بابادی

 1. سلام استاد عزیز و گرامی ،
  خواهر بنده الان حدود ۴ سال است که به دلیل بدر رفتاری و عدن دادن نفقه از طرف زوج در خانه ی مادرم زندگی می کند و شوهرش توی این مدت ۴ سال هیچ نفقه ای بهش نداده و حکم ۴ سال نفقه توسط شورای حل اختلاف و تجدید نظر دادگاه قطعی شد ، مرحله اجراییه هم طی شد ولی هیچ اقدامی از طرف زوج صورت نگرفت ، خواهرم با توجه به عسر و هرج تصمیم به طلاق گرفته ، حالا چکار باید انجام بدهد با همین شکایت حقوقی ترک انفاق میتونه دادخواست طلاق بده یا نه ؟
  ممنون متشکر

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   با توجه به اینکه از جمله بند های سند نکاحیه عدم پرداخت نفقه از سوی زوج می باشد، بر اساس این بند و نیز عسر و حرج واقع شده به این دلیل می توان دادخواست طلاق مطرح نمود اما با توجه به در دعاوی خانواده اصل بر بقا و تداوم زندگی می باشد و نیز حضور زوج در دادگاه و اعلام وی مبنی بر ندامت و تعهد به پرداخت مستمر برخی قضات به اغماض نسبت به این امر رسیدگی نمایید لذا توصیه می گردد در طرح آن دقت نمایید و حتی الامکان از طریق وکیل دادگستری اقدام نمایید

 2. با سلام .بنده حدود ۱ سال و نیم است که عقد کردم و در این مدت هر گونه مورد پرخاشگری و فحاشی از همسرم دیدم بروز ندادم تا اینکه طاقتم طاق شد و برای طلاق پیش آهنگ شدم ولی نمیدونم از کجا باید شروع کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   اگر حق طلاق به شما داده نشده نمی توانید طلاق بگیرید
   بهتر است نسبت به مهریه و نفقه اقدام نمایید

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   طلاق اصولاٌ اگر توافقی نباشد زمان بر است اما در کل باتوجه به اینکه بر اساس شرع و قانون حق طلاق با مرد است و طلاق از طرف زن استثنا می باشد لذا به همین علت زمان بر است

 3. سلام من زنی ۳۵سالهدهستم وقصد دارم تقاضای طلاق بدهم شوهرم هیچ مشکلی ندارد ولی من دیگر قادر به ادامه زندگی با او نیستم لطفا راهنمای بفرمایید.

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   حق طلاق با مرد است و درصورتی که از هیچ یک از شروط مندرج در عقدنامه تخطی نشده باشد زن نمی تواند تقاضای طلاق دهد
   بهترین راه این است که به نحوی مرد را مجاب به طلاق توافقی نمایید

 4. سلام
  من بمدت یکسال و نیم جدا از همسرم هستم و همسرم قصد زندگی ندارد
  بعد از حکم تمکین با مامور به درب منزل رفتم اما بعد از رفتن مامور مرا از خانه بیرون کرد.. با توجه ب اینکه ریالی نفقه به من نداده و همینطور به داخل خانه راهم نمیده وگچطور میتونم دادخواست طلاق بدم؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. با تنظیم استشهادیه ای که به امضای شهودی که بر این امر واقف هستند رسیده و با تکیه بر این امر که تاکنون وجهی بابت نفقه به شما نداده اند شکایت ترک انفاق مطرح نمایید
   ۲. پس از گرفتن حکم محکومیت مبنی بر ترک انفاق می توانید دادخواست طلاق مطرح نمایید
   ۳. درغیر موارد فوق دادخواست طلاق از جانب شما به نتیجه نخواهد رسید

 5. سلام خسته نباشید
  ببخشید از شما یک راهنمایی برای طلاق از طریق ۱۲گانه شروط عقد میخواستم. الان حدود ۱۰ ماه است که همسرم با فرد دیگری رابطه دارد و اون خانمی که با همسرم رابطه داشت متاهل بود و الان نزدیک به یک ماه است که از همسرش جدا شده است. همسرم از اواخر اردیبهشت ماه تا اواخر مهر ماه ماهی یکبار به خانه می امد ولی از اواسط آبان ماه تمام وسایل خود را جمع کرده و در جای دیگری زندگی میکند و دیگر به خانه نمی آمد فقط شاید در ماه یکبار برای دیدن بچه کوچکمان می آمد. قبل از اینکه وسایل خود را جمع بکند و برود جلوی مادرش که در جریان تمام کارهای پسرش بود اعتراف به عشق جدید زندگیش کرد و بعد از کتک زدن من تمام وسایل خود را جمع کرد و رفت.
  الان ده سال است که ازدواج کرده ایم و در این ده سال با پولی که مادرم به عنوان قرض به ما داده بود پول پیش خانه را میدادیم و همسرم فقط کرایه خانه را می داد و از این ازدواج یک فرزند ۴ ساله داریم. من به علت اینکه صاحبخانه جوابمان کرده بود مجبور شدم از پول مادرم برای خودم و دخترم خانه ای اجاره بکنم و فقط همسرم برای اسباب کشی آمد و در این یک ماه که از اسباب کشی میگذرد اصلا به ما سری نزده و فقط دو بار تماس گرفته.
  درست خرجی نمیدهد و خانواده اش مدام به من تهمت بی عفتی می زنند و مدام من را اذیت میکنند
  خواهش میکنم راهنماییم بکنید.

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   به نظر ابتدائا امکان طرح دادخواست طلاق از جانب شما وجود ندارد
   ابتدا باید شکوائیه ترک انفاق و نیز شکوائیه رابطه نامشروع مطرح نمایید و پس از اثبات ان دردادگاه می توانید دادخواست طلاق مطرح نمایید

 6. سلام .
  من سال ۹۲ عقد کردم سال ۹۸ رفتیم خونه خودمون.
  شوهرم تو این مدت از اول عقد تاحالا چندین بار شغل عوض کرده هربار به بهانه های مختلف.و به شدت رفیق باز هست.از ابتدا تا ب حالا و الان مدتیه بیکاره و من خودم کار میکنم.صبح تا شب بیرون خونه با دوستاش هست. حالا میخوام طلاق بگیرم چون خسته شدم و به تعهداتش پایبند نیست.سال گذشته یکبار تا پای طلاق رفتیم اما رضایت کتبی و دست نویس داد که دیگه کارهاشو تکرار نکنه. چند نفر مرد هم پاشو امضا کردن به عنوان شاهد. حالا من چه کار کنم؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   اما می تواند ابتدا دادخواست الزام به انجام تعهد برمبنای آن رضایت مطرح نمایید
   همچنین می توانید مطالبات مالی از جمله مهریه و نفقه خود را مطالبه نمایید
   اما راسا نمی توانید به جهت دلایلی که فرمودید تقاضای طلاق دهید

 7. با سلام
  نزدیک به ۳ سال است که با همسرم عقد کردیم ولی حاضر به شروع زندگی نیس شکایت نفقه و مهریه هم اقدام کردم و نفقه ای هم پرداخت نکرده و حق سکونت هم با بنده است من طبق شرط روز اول میخوام در شهر زندگی کنم ولی ایشان تصمیم به زندگی در یک روستای دور افتاده دارد من چطور و به چه علت دادخواست طلاق بدم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   به نظر نمی توانید دادخواست طلاق مطرح نمایید
   بهتر است ابتدا ترک انفاق مطرح نمایید و در صورت موفقیت بر همین اساس دادخواست طلاق مطرح نمایید

 8. با سلام خدمت شما
  ایا میتوان بدلیل کراهت زن از زندکی با مرد بدلیل خشونت و تنفر و با بذل بخشی از مهریه دادخواست طلاق داد؟
  ومطلب دوم اینکه ایا مبلغ رهن که زوج بعنوان مستاجر به موجر پرداخت کرده قابل توقیف بعنوان بهشی از مهریه میباشد یا خیر؟
  باتشکر

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   سلام بر اساس ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی می توان به جهت کراهت طلاق گرفت منتهی باید در خصوص خشونت حکم کیفری گرفته باشید و برخی شعبات نیز در صورت بذل کل مهریه می پذیرند
   قابل توقیف هست اما به دلیل مستثنیات بودن امکان برداشت ندارد

   1. صرف داشتن کراهت و تنفر و بخشیدن مهریه ممکنه موجب صدور حکم طلاق بشه ؟یا اینکه حتما باید حکم کیفری مبنی بر ضرب و شتم زوج داشته باشیم؟

    1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
     با عنایت به ماده ۱۱۴۶ صرف داشتن کراهت کافی است ولی از لحاظ عملی اثبات آن سخت است و قضات هر بهانه ای را نمی پذیرند

 9. سلام در سال ۹۴ همسرم به عنوان ماموریت به شهرستان رفت و بعد از یک هفته خبر رسید تصادف کرده که همراهش خانم دیگری بود صورتجلسه پلیس راه هم که نام هر دو در آن است در نقطه صفر مرزی قید شده مانع ورودش به منزل شدم و دادخواست مهریه دادم رای دادند ۵ ماه یک سکه تمکین به نفع او شد و نفقه تعلق نگرفت و ازدواج مجدد رای نیاورد پس از گذشت ۶ سال میخواهم تقاضای عسر و حرج کنم و طلاق بگیرم چکار باید بکنم و خودم میتوانم اقدام کنم

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. طلاق بر مبنای عسر و حرج بسیار سخت و پیچیده می باشد که حتما توصیه می گردد در صورت تمایل به آن با وکالت وکیل انجام شود
   ۲. البته در مورد شما قابل ذکر است حضور یک خانم در خودرو همسرتان در هنگام تصادف دلیلی بر عسر و حرج نمی باشد که البته باتوجه به اینکه ناشزه هم می باشید خود امکان طلاق را کاهش می دهد

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   عسر و حرج یک مفهوم بسیار وسیع است که قانون استنباط ان را در نظر قاضی قرارداده است لذا ممکن است در نظر برخی قضات عسر و حرج شما محرز باشد اما بر حسب تجربه در موارد مشابه قضات عدم تمکین را دستمایه قرارداده و می گویند شما از زوج جداشده اید بدون اینکه زوج هم تمایل بر این امر داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *