قائم‎ مقامی در قرارداد مشارکت در ساخت – قاسم نجفی بابادی

 

در صورتی که در قرارداد مشارکت در ساخت، یکی از شرکا و مالکان، سهم مشاعی خود را بدون اطلاع دادن به وجود قرارداد مشارکت در ساخت بفروشد یا شخصی طی مزایده مالک شود، آیا خریدار و منتقلالیه و مالک جدید، ملتزم به قرارداد مشارکت در ساخت است؟ آیا قائممقامی مالک جدید در قرارداد مشارکت در ساخت متصور است؟

اگر شریک موفق شود سند انتقال را ابطال یا اعتراض ثالث به توقیف کند، در این صورت موضوعا منتفی میشود، در غیر این صورت به نظر میرسد که مالک جدید در خصوص اصل ساخت‌وساز و تقسیمنامه عادی ساختمان موضوع مشارکت که از توابع و محدودیتهای اصل مال است، قائممقام مالک قبلی میشود؛ ولو جاهل به مشارکت باشد.

لذا مالک جدید نمیتواند شریک دیگر را خلع ید یا مطالبه اجرتالمثل یا درخواست دستور فروش کند.

 

 وکیل مشارکت در ساخت

 

اثبات سبق تاریخ مشارکت در ساخت

البته میبایست طبق ماده ۱۳۰۵ قانون مدنی، تقدم تاریخ قرارداد مشارکت در ساخت با ادله دیگری غیر از تاریخ مندرج در آن اثبات شود. چرا که تاریخ آن در برابر مالک جدید به عنوان شخصی که شرکت در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت نداشته، قابل استناد نیست.

 

مستند قانونی قائم ‎مقامی در مشارکت در ساخت

طبق ماده ۵۳ قانون مدنی، انتقال عین از طرف مالک به غیر موجب بطلان عقد انتفاع (و مستاجر و ) نمی‌شود. ولی اگر منتقل‌الیه جاهل باشد که حق انتفاع متعلق به دیگری است، اختیار فسخ معامله را خواهد داشت. یعنی طبق ماده فوق، حتی جهل خریدار جدید موجب نفی قائم‌مقامی وی در برابر منتفع و مستاجر و نمی‌شود و در هر صورت منتقل‌الیه، قائم‌مقام مالک و موجر قبلی در برابر مستاجر است؛ ولو جاهل به اجاره باشد.

 

قرارداد مشارکت در ساخت

اطلاع خریدار یا قابل اطلاع بودن وضعیت ساختمان

در برخی موارد اماره بر اطلاع مالک جدید از مشارکت نیز وجود دارد. از جمله اینکه در مقطعی مالک مطلع شود که ساختمان در اثنای ساخت و ساز است. چرا که نزد هر خریدار و منتقل‌الیه با حسن نیتی مشخص است که این ملک در مشارکت و پیمانکاری است و نوعاً و عرفاً نیز برای وی قابل اطلاع بوده است و نمی‌تواند مدعی جهل شود. نتیجتا بر اساس ملاک ماده ۵۳ قانون مدنی، اولا وقتی مالک جدید در فرض جهل به وجود قرارداد مشارکت در ساخت و تقسیم واحدها و پیش‌خریداران، بازهم قائممقام مالک قبلی می‌شود، به طریق اولی در فرض علم و اطلاع، قائممقامی وی از مالک قبلی جریان دارد.ثانیا مستاجر فقط مالک منافع است و این در حالی است که شرکای دیگر در مشارکت مالک سند مادر و عین و منافع طبقات ساختمان جدید در تقسیمنامه عادی ساختمان هستند و رتبه و وزن آن بالاتر از مستاجر است. لذا به طریق اولی قائممقامی مالک جدید از مالک قبلی جریان دارد.

قرارداد مشارکت در ساخت

 

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *