مطالبه ارز خارجی از طریق دادگاه – مطالبه دلار و یورو در دادگاه – قاسم نجفی بابادی

 

پولی که در کشور اصلی تحت نظارت بانک مرکزی تولید نمی شود پول خارجی یا ارز می گویند. رایج ترین ارزهای خارجی در ایران دلار امریکا و یورو اروپا است. روزانه نرخ برابری ریال با ارزهای خارجی از جانب بانک مرکزی اعلام می شود .

رایج ترین ارزهای خارجی در ایران دلار آمریکا و یوروی اروپا است . روزانه نرخ برابری ریال با ارزهای خارجی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود و بانک‌ها صرافی ها موظف به رعایت نرخ اعلام شده بانک مرکزی هستند.

اگرخواسته دعوی ارز باشد،خواهان می‌تواند ان را به عنوان خواسته مورد مطالبه قراردهد.باید ابتدائا نرخ روزبهای ارز را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی استعلام کند به عنوان بهای خواسته در دادخواست قید کند.

هرچند در کشور نرخ ارز ثبات ندارد؛ اما خواهان نمی تواند با افزایش نرخ ارز ، خواستار افزایش بهای خواسته شود یا خوانده با کاهش قیمت نرخ ارز در خواست کاهش خواسته یا محکوم به را دهد. ملاک دادگاه در رسیدگی و صدور رای، نرخ ارز خارجی طبق اعلام رسمی بانک مرکزی در روز تقدیم دادخواست است در ادامه با وکیل مطالبه ارز همراه باشید.

 

نحوه مطالبه ارز خارجی در دادخواست

بند ١ ماده ۶٢ قانون آیین دادرسی مدنی مقرر می دارد:

اگر خواسته پول رایج ایران باشد، بهای آن عبارت است از مبلغ مورد مطالبه و اگر پول خارجی باشد، ارزیابی آن به نرخ رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست بهای خواسته محسوب می شود.

بطور مثال در ستون خواسته در دادخواست نوشته می شود مطالبه ١٠٠ دلار آمریکا مقوم بر … ریال بر حسب نرخ دلار در بازار آزاد.

معیار تقویم و برآورد ارز خارجی نیز نرخ رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست می باشد.

 

 

نحوه صدور اجراییه

پس از صدور رأی به محکومیت خوانده به پرداخت ارز خارجی و قطعیت آن، بنا به تقاضای خواهان، اجراییه صادر و پرونده به اجرای احکام ارسال می گردد. اجرای حکم محکومیت به پرداخت ارز خارجی هیچ تفاوتی با محکومیت به پول رایج ایران ندارد، یعنی قوانین و مقررات اجرای محکومیت های مالی در آن تماماً رعایت می گردد.

اگر خوانده پس از ابلاغ اجراییه اقدامی جهت پرداخت ننماید، خواهان میتواند اقدام به توقیف اموال وی بنماید و از طریق استعلام از ادارات ثبت اسناد و املاک، همراه اول، راهنمایی و رانندگی و بانک مرکزی، میتواند اموال وی را شناسایی و توقیف نماید و در صورتی که خوانده هیچگونه مالی نداشته باشد، خواهان میتواند حکم جلب وی را اخذ نماید.

 

دادگاه صالح جهت طرح دعوی مطالبه ارز خارجی

اگر خواسته وجه نقد باشد،مطابق رای وحدت رویه شماره ۳۱ دیوان عالی کشور، دعوی باید درمحل سکونت خوانده مطرح شود و اگر خوانده در ایران اقامت نداشته باشد،دعوی مطالبه ارز خارجی در دادگاه حقوقی تهران ،قابل طرح است و نیاز به طرح دعوی در دادگاه‌های خارج از ایران نیست،رای دادگاه ایران به شرط عمل و تعهد متقابل، توسط کشورهای خارجی قابل اجراست.

 

وقتی خواهان شخصی با تابعیت خارجی باشد:

در صورتی که خواهان شخصی با تابعیت خارجی باشد، تاثیری در صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده به دعوی مطالبه ارز ندارد، اگر هردو طرف دعوای ، دو دولت باشند، دعوی دردادگاه بین‌ المللی مطرح می‌شود و در سایر موارد، دعوی مطالبه ارز خارجی در دادگاه‌های عمومی هردو کشور که تبعه آن‌ها باهم اختلاف دارند،قابل طرح است.

حکم محکومیت با دادگاه صادر کننده رای بدوی می باشد . در صورت عدم پرداخت توسط محکوم علیه و یا عدم اثبات اعسار وی،طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، با درخواست محکوم له،موجب بازداشت محکوم علیه تا زمان پرداخت یا قبول اعسار وی می‌باشد.

 

مدارک و منضمات مورد نیاز جهت طرح دعوای مطالبه ارز خارجی :

۱- تصویر مصدق سند رسمی (اختیاری)

۲- تصویر مصدق سند عادی (الزامی)

۳- به همراه داشتن کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه دادرسی الزامی است.

* در صورت عدم وجود مدارک اختیاری فوق می­توانید یکی از موارد ذیل را ارائه نمایید.

۱-اتیان سوگند. ۲- تحقیقات محلی. ۳- درخواست استعلام. ۴- شماره پرونده استنادی. ۵-شهادت شهودومطلعین. ۶- درخواست جلب نظرکارشناس. ۷- سایردلایل ومستندات

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *