کمیسیون ماده ۳۸ آیین نامه معاملات شهرداری – هیات موضوع ماده سی و هشتم (۳۸)آیین نامه معاملات شهرداری – قاسم نجفی بابادی

 

فلسفه تشکیل

ماده سی و هشتم (۳۸)‌ آئین‌نامه معاملات شهرداری اشعار می‌دارد اختلافات ناشی از معاملات موضوع این آئین نامه که بین طرفین ایجاد می‌شود در هیاتی مرکب از نماینده شهرداری به انتخاب شهردار و نماینده انجمن شهر مطرح می‌شود و هیات مذکور می‌تواند با طرف قرار داد توافق کند این توافق برای طرفین قابل اجرا و غیر قابل اعتراض خواهد بود و در صورتیکه اختلاف رفع نشود هر یک از طرفین می‌توانند به دادگاه صلاحیتدار مراجعه نماید.

بر این اساس هیأت مذکور تشکیل شده است.

 

وظایف

بر اساس ماده سی و هشت (۳۸) آئین نامه معاملات شهرداری وظایف هیأت مذکور رسیدگی به اختلافات شهرداری با پیمانکاران طرف قرارداد می‌باشد و در صورت توافق هیأت مزبور با پیمانکار توافق لازم‌الاجراست و در صورت عدم توافق هر یک از طرفین مجاز به رجوع به محاکم ذیصلاح می‌باشد.

 

محل تشکیل جلسات هیأت

در قانون محل مشخصی پیش‌بینی نشده است لکن در زمان قائم‌مقامی وزارت کشور محل دبیرخانه این هیأت در وزارت کشور قرار داشته است  و پس از تشکیل شورای اسلامی شهر (دوره اول ) دبیرخانه آن در شورای اسلامی شهر مستقر بوده است . لکن در زمان تصدی مسوولیت شهرداری توسط جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد به عنوان شهردار دبیرخانه در شهرداری مستقر شده است که در اواخر دوره مسوولیت ایشان طی نامه به شماره ۱۶۰/۲۴۳۶ به تاریخ ۱۳۸۲/۷/۲۶ و نامه به شماره ۱۶۰/۱۶۸۷۴ به تاریخ ۱۳۸۳/۸/۳۰ و نامه به شماره ۱۶۰/۲۰۵۲۰ به تاریخ ۱۳۸۳/۱۰/۲۴ درخواست شد که محل دبیرخانه مجدداً به شورای اسلامی شهر منتقل شود که شهردار محترم وقت با این درخواست موافقت نداشت. علیهذا برابر استعلام انجام شده از حوزه معاونت امور اجرایی شورای اسلامی شهر در شرایط حاضر دبیرخانه این هیأت در شورا مستقر شده است.

 

چگونگی انتخاب نماینده شورای اسلامی شهر

چنانچه از متن ماده سی و هشتم (۳۸) مستفاد می‌شود شورای اسلامی شهر مجاز است نماینده خود را انتخاب و جهت عضویت معرفی نماید .

تأکید می‌نماید انتخاب نماینده می‌باید توسط شورای اسلامی شهر انجام ‌شود لکن  نماینده منتخب الزاماً نباید عضو شورای اسلامی شهر باشد . بر اساس مصوبه هشتاد و پنجمین جلسه رسمی دوره اول شورا در خصوص چگونگی پیشنهاد و معرفی نمایندگان شورا در مجامع ـ ابلاغی به شماره ۱۶۱/۲۲۸۱ به تاریخ ۱۳۷۹/۴/۱۵ ، پیشنهاد نماینده در هیأت مزبور می‌باید از طریق کمیسیون اقتصادی، برنامه و بودجه و امور حقوقی انجام شود .

 

تعداد اعضای هیأت

بر اساس مفاد ماده ۳۸ اعضای هیأت مرکب از دو نفر می‌باشد که یک نفر به انتخاب شهردار و یک نفر به انتخاب شورای اسلامی شهر می‌باشد .

مدت عضویت اعضا

در قانون محدودیت مدت برای عضویت در هیأت مزبور لحاظ نشده  است لکن علی‌القاعده زمان مأموریت نماینده شورا منوط به تشخیص شورا خواهد بود و در صورت استقرار شورا در دوره بعدی حکم نمایندگی وی باید تنفیذ و تأئید شود.

 

سابقه و عملکرد

در زمان قائم‌مقامی وزارت کشور کمیسیون مزبور با حضور نماینده وزارت کشور (به عنوان جانشین شورا) و نماینده شهرداری در وزارت کشور تشکیل می‌شده است در دوره اول شورا جناب آقای مهندس سید منصور رضوی، عضو محترم شورا ، به عنوان نماینده شورا انتخاب و طی حکم به شماره ۱۶۱/۴۹۳۵ به تاریخ ۱۳۷۹/۷/۱۰ معرفی گردیدند.

متعاقباً در دوره دوم شورا جناب آقای دکتر نادر شریعتمداری، عضو محترم شورا، به عنوان نماینده در هیأت مزبور پیشنهاد و مراتب در نهایت به تصویب شورا رسیده و طی ابلاغیه به شماره ۱۶۰/۳۳۸/۲۱۶۲ به تاریخ ۱۳۸۲/۳/۱۹ ابلاغ شده است.

 

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *