انواع مجمع عمومی در کلیه شرکت های تجاری – قاسم نجفی بابادی

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی شرکت چیست؟

شرکت‌های تجاری از اجزا و ارکانی تشکیل شده‌اند که هر کدام از این اجزا، وظایف و کارکرد خاص خود را دارند. یکی از این ارکان، مجمع عمومی شرکت است. منظور از مجمع عمومی شرکت ، جلسه‌ای است که با حضور تمام یا اکثر سهام‌داران شرکت تشکیل می‌شود.

مجامع عمومی به موجب قانون به سه دسته اصلی مجمع عمومی موسس، مجمع عمومی عادی و مجمع عمومی فوق العاده تقسیم می ‌شود.

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی موسس

مجمع عمومی موسس از موسسین و سهام ‌داران اولیه‌ای تشکیل می ‌شود که در جریان ایجاد شرکت حاضر بوده‌اند. این مجمع صلاحیت انتخاب اولین مدیران و بازرسان و تصویب طرح اساس‌نامه و انتخاب روزنامه را دارد.

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی عادی

بیشترین اختیارات در شرکت ‌ها را مجمع عمومی عادی دارد. این مجمع متشکل از همه سهام‌داران می ‌باشد. اصلی ترین وظیفه آن ها در جلسات سالیانه، تصویب صورت‌های مالی و حساب عملکرد سود و زیان و انتخاب مجدد مدیران و بازرسان می ‌باشد. به طور کلی این مجمع صاحب همه اختیارات در شرکت می ‌باشد مگر مواردی که به موجب قانون از ذیل اختیارات آن خارج شده باشد.

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی شرکت ها

به موجب ماده ۷۲ لایحه اصلاحی قانون تجارت: مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می‌شود. مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم جهت اتخاذ تصمیمات در اساسنامه معین خواهدشد، مگر در مواردی که به موجب قانون تکلیف خاص برای آن مقرر شده باشد.

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی فوق العاده

مجمع بعدی، مجمع عمومی فوق ‌العاده است که در اغلب مواردی که نیاز به هرگونه تغییر در اساسنامه شرکت باشد، تشکیل جلسه داده و اتخاذ تصمیم می‌ نماید. هرگونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعد، منحصراً در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می‌باشد. در مجمع عمومی فوق العاده دارندگان بیش ازنصف سهامی که حق رای دارند باید حاضر باشند. اگر در اولین دعوت حد نصاب مذکور حاصل نشد، مجمع برای بار دوم دعوت و با حضور دارندگان بیش از یک سوم سهامی که حق رای دارند، رسمیت یافته و اتخاذ تصمیم خواهد نمود. به شرط آنکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول قید شده باشد.

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی شرکت ها

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

مجمع عمومی شرکت ها

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی شرکت ها

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

مجمع عمومی شرکت ها

مجمع عمومی شرکت ها

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *