اعلام ختم تصفیه به وسیله مدیران – قاسم نجفی بابادی

 

تصفیه عبارت است از خاتمه دادن به کارهای جاری شرکت، اجرای تعهدات و وصول مطالبات شرکت،انجام معاملات جدید. هرگاه برای اجرای تعهدات شرکت لازم باشد، نقد کردن دارایی شرکت،پرداخت بدهی های شرکت و تقسیم باقی مانده دارایی آن بین شرکاء در دو صورت امر تصفیه شرکت صورت می گیرد:

  1. در صورت کشف بطلان شرکت: یعنی کشف گردد که شرکت به دلیل عدم رعایت هر یک از مقررات قانونی اصلاَ تشکیل نشده است.
  2. در صورت انحلال شرکت: یعنی شرکت پس از آنکه مدتی از تشکیل آن گذشت، به نقطه پایان برسد. موجبات انحلال، خود به دو دسته تقسیم می گردد.

مدیران تصفیه نماینده شرکت در حال تصفیه بوده و کلیه اختیارات لازم را جهت امر تصفیه حتی از طریق طرح دعوی و ارجاع به داوری و حق سازش دارا می باشند و می توانند برای طرح دعاوی و دفاع از دعاوی وکیل تعیین نمایند. محدود کردن اختیارات مدیران تصفیه باطل و کان لم یکن است.

از تاریخ تعیین مدیر یا مدیران تصفیه شرکت وظایف و اختیارات مدیران شرکت خاتمه یافته و عمل تصفیه شرکت شروع می شود و مدیر یا مدیران تصفیه بدون هیچگونه تاخیری امور مربوط به تصفیه شرکت را انجام می دهند زیرا نماینده قانونی شرکت بوده و دارای اختیارات لازم می باشند.

 

نحوه تصفیه شرکت پس از انحلال

به جز موردی که انحلال شرکت در نتیجه ورشکستگی باشد و تصفیه آن تابع مقررات ورشکستگی است در سایر موارد که شرکت منحل شده باشد برابر قانون تجارت و اساسنامه به ترتیب ذیل عمل می گردد:

۱- اگر در اساسنامه شرکت نحوه تصفیه و مدیر تصفیه مشخص شده باشد و یا در صورتیکه مجمع عمومی فوق العاده رای به انحلال شرکت داده و موضوع تصفیه شرکت معلوم شده باشد به همان کیفیت عمل می گردد و در غیر این صورت تصفیه امور شرکت با مدیران شرکت خواهد بود.

۲- در صورتیکه به هر علت و موجباتی مدیر تصفیه تعیین نگردیده یا اینکه پس از تعیین به وظیفه خود عمل نکرده باشد هر ذینفعی حق دارد از دادگاه تقاضای تعیین مدیر تصفیه را بنماید. بدیهی است در مواردی که دادگاه حکم به انحلال شرکت می دهد ضمن صدور حکم مدیر تصفیه را نیز تعیین می نماید.

 

 

برای اینکه عملیات تصفیه در مهلت قانونی انجام گیرد اقدامات ذیل باید معمول گردد :

۱- در صورتیکه شرکت دارایی نقدی داشته که مورد احتیاج نباشد به نسبت سهام بین سهامداران شرکت تقسیم می شود، مشروط بر اینکه حقوق طلبکارانی که موعد وصول طلب آن ها نرسیده است محفوظ باشد.

۲- پس از شروع به تصفیه باید در سه نوبت و هر نوبت به فاصله یک ماه از بستانکاران از طریق روزنامه رسمی و کثیرالانتشار که آگهی های شرکت در آن درج می شده است دعوت به عمل آید و حداقل شش ماه از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد و بعد دارایی شرکت بین سهامداران تقسیم گردد.

 

اعلام ختم تصفیه به وسیله مدیران

پس از ختم عملیات تصفیه شرکت، مدیران تصفیه باید وجوه باقی مانده را در یکی از شعب بانک های ایران در حساب مخصوصی واریز نموده و صورت اسامی طلبکاران و صاحبان سهامی را که مطالبات خود را دریافت ننموده اند به همان شعبه بانک تسلیم تا در صورتیکه برای وصول طلب خود مراجعه نمایند به آن ها پرداخت گردد و مراتب را به وسیله آگهی به اطلاع اشخاص ذینفع برسانند. در صورتیکه پس از ده سال از تاریخ انتشار آگهی ختم تصفیه، وجوهی در بانک مانده باشد در حکم مال بلاصاحب بوده و بانک با اطلاع دادستان محل آن را به خزانه دولت منتقل خواهد کرد و دفاتر و اسناد مربوط به شرکتی که تصفیه گردید، باید به مرجع ثبت شرکت ها تحویل شود تا به مدت ده سال پس از اعلام ختم تصفیه نگهداری گردد، و برای مراجعه کسانی که خود را ذینفع می دانند مورد استفاده قرار گیرد. به این کیفیت پس از انحلال شرکت سهامی باید برای رسیدگی به اموال شرکت و اسناد و مطالبات صاحبان سهام و طلبکاران، مدیر یا مدیرانی جهت تصفیه تعیین و عملیات تصفیه را به اتمام برسانند.

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *