نکاتی که هنگام انتخاب نام یک شرکت تجاری باید رعایت کرد – قاسم نجفی بابادی

 

یکی از مهمترین مراحل ثبت یک شرکت تعیین نام برای آن است که هم از لحاظ قانونی باید داری شرایطی باشد تا امکان ثبت آن وجود داشته باشد و هم از لحاظ اجتماعی و بازار کسب و کار باعث جذب مشتریان بالقوه باشد

در این مقاله به صورت مختصر فقط نکاتی بیان شده که رعایت آنها الزامی است. لذا توصیه می گردد مقاله تحلیلی در خصوص اسم شرکت های تضامنی را نیز مطالعه نمایید.

 

در انتخاب نام شرکت توجه به نکات ذیل الزامی است :

۱- با توجه به بند ۱۰ ماده یک آیین نامه نامگذاری شهرها ، خیابان ها ، اماکن و موسسات عمومی مصوب ۶/ ۹/ ۱۳۷۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی ، شرکت ها باید از انتخاب اسامی خارجی برای خود خودداری ورزیده و اسامی مذکور را در صورت استفاده به نام های غیر خارجی تغییر دهند. در همین باره ، قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی ، عناوین و اصطلاحات بیگانه مصوب ۱۴ / ۹ / ۷۵ نیز به تصویب رسیده است.

۲- دارای سابقه ثبت نباشد.

۳- دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد.

۴- جهت تعیین  اسم شرکت حداقل تعداد سیلاب ها ۳ سیلاب است.

 

۵- لاتین نباشد.

۶- از عنوان های دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر انتخاب نشود.

۷- استفاده از اسامی شهرها و رنگ ها و اعداد در اسم شرکت مانعی ندارد اما این کلمات جزء اسم شرکت شمرده نمی شوند و اسم شرکت باید غیر از این کلمات شامل سه کلمه باشد.

۸- اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است باید پیش از ارائه تقاضای ثبت تاسیس به مرجع ثبت شرکت ها،به طریق مقتضی نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم نمایند.

 

 

این مقاله بر گرفته از کتب و سایت های مختلف حقوقی می باشد.

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *