نمونه دادخواست استرداد جهیزیه – قاسم نجفی بابادی

نمونه دادخواست استرداد جهیزیه

 

تعریف

بنابر ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، تهیه لوازم زندگی از موارد نفقه و بر ضمه شوهر است. اما در کشور ما نه بر اساس قانون بلکه بر طبق رسوم و سنت های قدیمی، تهیه بخشی یا همه لوازم زندگی جزو وظایف خانواده دختر شناخته می شود

ذکر چند نکته:

 • دادگاه صالح: دادگاه صالح برای رسیدگی به خواسته‌ استرداد جهیزیه، شورای حل اختلاف می‌باشد.
 • شیوه طرح دعوی: برای انجام این امر باید دادخواستی به خواسته استرداد جهیزیه به نحوی که در نمونه دادخواست های زیر آمده، تنظیم نمایید.
 • استرداد چه مدت زمانی طول می کشد؟: با توجه به اینکه از زمان انجام دادخواست تا زمان صدور رای قطعی ممکن است ماه ها به طول بیانجامد و ممکن است مورد تضییع و تفریط قرار بگیرند لذا لازم است در ستون خواسته به همراه درخواست استرداد، درخواست تامین خواسته هم بنمایید تا بلافاصله پس از ارائه دادخواست و نهایتن ظرف چند روز از طریق اجرای احکام و با حضور مامور کلانتری اقدام به انتقال جهیزیه به مکان مورد نظر خود نمایید. البته در اینصورت انجام تامین خواسته منوط به واریز مبلغی پول (توسط شورا مشخص می شود) به حساب شورا می باشد که البته این پول قابل بازگشت می باشد .
 • سیاهه جهیزه: برای طرح این دعوی نیاز به وجود لیست سیاهه جهیزیه می باشد، در صورت وجود نداشتن سیاهه، فاکتور اجناس خریداری شده و همچنین شهادت شهود می تواند تا اندازه ای در کشف حقیقت و احقاق حق به زن کمک کند.
 • در چه صورتی زن می تواند جهیزیه خود را مسترد نماید؟: برای اینکه زن بتواند جهیزیه خود را مسترد نماید نیاز به وجود هیچ علتی نیست و درواقع زن این حق را دارد که در هر زمان و به هر علتی که صلاح دانست، دادخواست استرداد جهیزیه را ارائه دهد. در صورت بروز چنین مسأله ای، مرد باید طبق قانون مدنی مسکن و وسایل مناسب زندگی را تهیه نموده و سپس نسبت به تنظیم دادخواست الزام به تمکین اقدام نماید.

  

نمونه دادخواست

 در زیر ۲ نمونه دادخواست استرداد جهیزیه قبل و بعد از طلاق تحریر گردیده است و هر فرد باتوجه به نوع دعوی خود باید این دادخواست ها را تغییر و در واقع شخصی سازی نماید البته با توجه به تخصصی بودن امر و اینکه همواره در اکثر موارد استرداد جهیزیه باعث بروز اختلاف و مناقشات فراوان در خصوص برخی از اقلام جهیزیه می باشد لازم است از تخصص وکلای باتجربه امر استفاده نمایید.

 

  

۱. نمونه دادخواست استرداد بعد از طلاق

 

برگ دادخواست به شورای حل اختلاف

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان

خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن ۱- الزام خوانده به استرداد جهیزیه مقوم به ….. ریال    ۲- صدور قرار تامین خواسته      ۳- پرداخت کلیه خسارات ناشی از دادرسی
دلایل ومنضمات دادخواست

۱.کپی مصدق عقدنامه شماره ۱۴۸۶۵                ۲. سیاهه اموال         ۳. عنداللزوم شهادت شهود

 ریاست محترم شورای حل اختلاف

باسلام

اینجانب به موجب کپی مصدق عقدنامه شماره … مورخ … دفترخانه شماره … شهرستان … با خوانده عقد ازدواج دائم منعقد کرده ام. در طول زندگی مشترک با توجه به اختلافات متعددی که بوجود آمد اینجانب با خوانده به موجب طلاقنامه شماره … مورخ … شهرستان … از یکدیگر جدا شدیم. در ابتدای ازدواج لیست سیاهه جهیزیه تهیه کردیم که نشان می دهد جهیزیه متعلق به بنده است و این لیست پیوست شده است. با وجود مراجعات بسیار اینجانب و همچنین ارسال اظهارنامه به شماره … مورخ … خوانده از استرداد جهیزیه خودداری می کنند. لذا در ابتدا برای جلوگیری از تضییع خواسته با استناد به مواد ۱۰۸ الی ۱۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی صدور قرار تامین عین خواسته را تقاضا دارم. همچنین با استناد به مدارک ضمیمه شده و مواد ۶۱۹ و ۶۲۰ قانون مدنی و ماده ۱۹۸ قانون آیین دادرسی مدنی صدور حکم به محکومیت خوانده به استرداد جهیزیه و قرار تامین خواسته به انضمام کلیه خسارات قانونی و هزینه های دادرسی را استدعا دارم.

 

محل امضاء

 

 

 

 

۲. نمونه دادخواست استرداد جهیزیه قبل از طلاق به علت بیرون کردن زوجه از منزل مشترک

 

برگ دادخواست به شورای حل اختلاف

مشخصات طرفین نام نام خانوادگى نام پدر شغل محل اقامت

شهر – خیابان -کوچه –  شماره –پلاک

خواهان

خانم/آقای..
خوانده خانم/آقای..
وکیل
تعیین خواسته وبهای آن ۱-الزام خوانده به استرداد جهیزیه مقوم به ….. ریال    ۲- صدور قرار تامین خواسته      ۳- پرداخت کلیه خسارات ناشی از دادرسی
دلایل ومنضمات دادخواست

۱.کپی مصدق عقدنامه شماره ۱۴۸۶۵                ۲. سیاهه اموال         ۳. عنداللزوم شهادت شهود

ریاست محترم شورای حل اختلاف

با سلام ،

احتراماً به استحضار می رساند با توجه به تصویر مصدق عقد نامه پیوست به مدت …. سال است که با خوانده ازدواج نموده ام، اخیراً بدون دلیل و با توجه به صورتجلسه کلانتری پیوست، اقدام به بیرون کردن اینجانب از منزل مشترکمان نموده و از استرداد جهیزیه ام، که در بدو زندگی، به منزل مشترک منتقل نموده، امتناع می نماید و حاضر به استرداد آنها نیست. لذا باتوجه به مواد ۱۹۸ و ۵۱۵ و ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی تقاضای صدور حکم محکومیت خوانده مبنی بر استرداد جهیزیه، طبق لیست سیاهه پیوست را با احتساب خسارات قانونی مورد استدعاست.

ضمناً به لحاظ در معرض تضییع یا تفریط بودن جهیزیه موکل و با عنایت به مواد ۱۰۸ و۱۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی، بدواً تقاضای دستور قرار تامین خواسته با وصف اجرا قبل از ابلاغ را دارد.

محل امضاء

 

 

 

باوجود این دادخواست که از نظر قضایی کامل می باشد اما در هر حال با توجه به متفاوت بودن هر پرونده و دارا بودن نکات و ظرائف خاص خود لذا این دادخواست ها شما را از مشاوره با وکیل بی نیاز نمی نماید

 

کلینیک حقوقی استیناف گر با سال ها تجربه در خصوص مسائل مختلف حقوقی آماده ارائه هرگونه مشاوره رایگان به شما هم میهنان عزیز می باشد.

 

راه های ارتباطی ما برای انجام مشاوره رایگان:

وب سایت:   http://estinafgar.ir/

تلگرام:   https://t.me/estinafgar

اینستاگرام :  http://www.thepictaram.club/instagram/estinafgar

 

 

استرداد جهیزیه

نکاتی که هنگام استرداد جهیزیه باید به آن توجه کرد

15 thoughts on “نمونه دادخواست استرداد جهیزیه – قاسم نجفی بابادی

 1. سلام جناب نجفیِ عزیز
  سوالم درباره سیاهه جهیزیه اس،لطفا راهنمایی بفرمایید
  داماد حاضر نشد قبل عروسی سیاهه امضا کنه ولی در دفتر بله برون وسایلی که لیشان خریده مشخصه و امضا کرده و شهود هم امضا کردن،
  الان سیاهه جهیزیه م بدون امضای داماد معتبر هست؟
  برای استرداد سریع چه کنم؟

  1. دوست محترم سلام
   ۱- بله بدون امضای دادماد هم معتبر هست یعنی با وجود شهادت شهودی که خرید عین لوازم مرقوم در سیاهه توسط زوجه بعنوان جهیزیه رو امضا کردن ، دلیل کافی اثبات دعوی و امکان استرداد جهیزیه هست.
   و جهت استرداد هم مراحل
   ۱- ارسال اظهارنامه بطرفیت زوج جهت استرداد جهیزیه
   ۲- طرح دادخواست استرداد جهیزیه در شورای حل اختلاف به ضمیمه سیاهه جهیزیه و شهادت شهود
   دوست عزیز غیر از استرداد بصورت توافقی توسط زوج و یا از راه طرح دادخواست (قانونی)، راه دیگری به عنوان استرداد سریع متصور نیست.
   رسولی – کارشناس ارشد حقوق

  2. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   با عرض پوزش به دلیل عدم پاسخ گویی که ناشی از جاافتادن این سوال ایجاد گردید و تشکر بابت پاسخ دقیق و کامل جناب آقای رسولی محترم

 2. سلام سیاهه جهیزیه ندارم و چون شاغل بودم در طول زندگی لوازم زیادی خریداری کردم آیا میتوانم آنها را هم جزجهیزیه حساب کنم و یک سیاهه با شهود تهیه کنم؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   در صورتی که فاکتور داشته باشید و از اموال مصرفی نباشد و یا بر اثر مروز زمان از بین نرفته باشد قابل مطالبه است

 3. با سلام و تشکر از راهنماییهای مفیدتون،
  آیا زوج(داماد) هم میتونه دادخواست استرداد جهازیه رو با استناد به اینکه دیگر بیش از یک سال نمیتواند امانت عروس را نگه دارد ، تنظیم کند و وسایل جهازیه را از خود سلب امانت کند؟
  ممنون میشم از راهنماییتون.

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. خیر متاسفانه امکان طرح این دعوی از جانب زوج وجود ندارد
   ۲. شما می توانید تامین دلیل نمایید و سپس تقاضای سپردن اموال به امین نمایید

 4. سلام و خسته نباشید من ۵ سال است از شوهرم جدا و با خانواده ام زندگی میکنم سیاهه جهیزیه را با امضاء داماد و پدر داماد در اختیار دارم . در صورت درخواست استرداد جهیزیه تمام سیاهه را میتونم مطالبه کنم ؟ و چقدر از درخواست تا اجرا زمان میبرد؟

  1. باسلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. اموالی که عادتا امکان وجود انها متصور با شد را می توانید مطالبه کنید
   ۲. اگر تامین خواسته نمایید ممکن است از یک هفته تا چمدین ماه زمان ببرد

 5. با سلام بنده ۳۰ سال است ازدواج کردم و اکنون بعد از ۳۰ سال کارمون به جدایی رسید در طول سالیان طولانی اکثر وسایل جهیزیه من ازبین رفته ولی یک سری از اقلام که مصرف نشدنی بودن و الان بسیار قیمتی هنوز از جهیزیه ی من باقی مانده ولی لیستی در دست ندارم.لازم بذکر که طی سالهای طولانی همه ی وسایل خونمو از طریق پول خودم خریدم ،آیا میتونم استرداد جهزیمو بخوام

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   یک لیست تهیه نمایید و به برخی شهود بدهید زیر ان را امضا نمایند
   اگر فاکتوری نداشته باشید که با پول شما خریداری شده است اثبات این امر کمی سخت است.

 6. سلام
  بنده زوجه می باشم
  و ۷ ماه بیشتر زندگی نکردم و درخواست طلاق به دلایل معلوم و فریب در ازدواج دادم
  حالا مقداری هدایا از فامیل هایم موقع عروسی گرفته ام که شامل وسایل برقی وظروف و فرش و.. می باشد
  حالا میخواهم ان وسایل را از زوج بگیرم و هیچ یک از وسایل شخصی و تحصیلی خود را نیاورده ام ایا میتونم هدایا و وسایل شخصی خودمو درخواست بدم و بگیرم
  خواهشا راهنمایی کنید و برای هدایا شاهد هم دارم
  ولی فاکتور نگرفته اییم چون کادو روز عروسی و شب چله بوده و از طرف فامیل های خودم بودع خواهشا راهنمایی کنید با تشکر

  1. سلام و تشکر بابت حضور در estinafgar.ir
   ۱. لیستی از اقلام جهیزیه تهیه نمایید و به امضای چند شاهد برسانید و بر اساس دادخواست موجد در این مقاله از طریق دفاتر خدمات قضایی مطرح نمایید.
   ۲. نسبت به هدایای دوران نامزدی دادخواست دیگری تحت عنوان استرداد هدایای نامزدی مطرح نمایید.

 7. باسلام بنده ۷ ماه با زوج زندگی کرده و سپس دادخواست طلاق دادم به دلایل روشن
  حالا میخواهم کادو هایی که موقع عروسی خانواده مادر و پدرم به من داده است رو از انها بگیرم و وسایل برقی وظروف بوده که شاهد هم دارم
  و وسایل شخصی و تحصیلی خودم را که وقتی اقدام به ترک منزل کردم انها را نیاورده ام
  حالا از شما درخواست کمک دارم که راهنمایی کنید چگونه کادو ها و وسایل شخصی خودمو بگیرم و چگونه و با چه ماده قانونی اقدام کنم مرسی از راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *